Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #30. Dostrzec najmniejszych

Zapewne teraz siedzisz w ciepłym, przytulnym miejscu wpatrując się w ekran komputera bądź tabletu z kawą i zapiekanką na biurku. Nie przejmujesz się zbytnio tym, co się dzieje za oknem. Nie brakuje Ci jedzenia, odzieży i innych niezbędnych artykułów.

Reklama

Jesteś pewien, że Nowy Rok będzie równie wspaniały jak poprzedni, a może jeszcze lepszy. Jednak nie wszyscy mają takie szczęście. Tak, szczęście. To, co dla Ciebie jest normą, dla innych jest luksusem o którym mogą tylko pomarzyć…

„Głodnych nasycił dobrami, a bogatych z niczym odprawił” – słyszymy w Magnificat, słowach Maryi wychwalających nieskończone miłosierdzie Boga, jakie objawiło się w Jej życiu. Maryja pełna postawy ufności i zawierzenia Stwórcy nie zwraca uwagi na stan swych dóbr materialnych. Jest przepełnioną radością z zadania, które powierzył Jej Bóg. Zostanie matką Jezusa, Bożego Syna, który na miejsce swego narodzenia wybrał ubogą stajenkę. Nie było miejsca dla Ciebie. W Betlejem ,w żadnej gospodzie i narodziłeś się Jezu w stajni, w ubóstwie i chłodzie. Słowa tej kolędy najpełniej wyrażają, w jaki sposób Maryję z Boskim Dzieciątkiem przyjęli możni Betlejem. Czy i Ty nie postępujesz czasami jak ci ludzie, żyjący wieki przed nami?

Co zmieniło się od tamtego czasu? Czy i dzisiaj nie zamykamy się na drugiego człowieka, zaniedbanego, głodnego, zmarzniętego, będącego w potrzebie? Czy nie zamykamy przed nim swego serca jak mieszkańcy Betlejem drzwi swoich domostw przed mającą porodzić Maryją i jej mężem, Józefem? Czy gromadząc majątek nie zapominamy o tych, który nie mają nic?

Reklama

„Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”- jak te słowa Jezusa z kart Ewangelii są aktualne dzisiaj! Dlatego otwórz swe serce na bliźnich, często trudno doświadczonych, który pragną nasycić swój głód. Często jest to głód nie tylko jedzenia.

Człowiek ze swej natury chce poznawać świat. Jest głodny wiedzy o otaczających go rzeczach i osobach. Jego poszukiwania nigdy nie ustają. Mimo, iż jest osobą wykształconą i mądrą swoich czasów, nadal czuje pewien niedosyt. „I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie” – pisał św. Augustyn, wybitny teolog średniowieczny i Doktor Kościoła. Czy i nasze serca takie nie są?
Jak spragnione nauki jest małe dziecko, nieustannie zadając pytania swym rodzicom lub uczeń aktywnie uczestniczący w zajęciach? Głód nie ogranicza się wyłącznie do pragnienia pokarmu materialnego, ale również duchowego. Tak więcej można kogoś głodnego nakarmić, jeśli ofiaruje mu się wartościową strawę nie tylko dla żołądka, ale również dla rozumu.

Reklama

Trening #30

Gdy spotkasz na ulicy głodną osobę, proszącą o coś do jedzenia lub drobne pieniądze nie uciekaj od niej, nie odwracaj wzroku. Odmów sobie raz kolejnej pizzy czy czekolady, a za te pieniądze ofiaruj jej pełnowartościowy posiłek. Być może będzie chciała porozmawiać, podejmij dialog. Może udzielisz jej odpowiedzi na nurtujące pytania, może przypomnisz jej o miłosierdziu Boga. Czyż to, że się spotkacie nie będzie zamiarem Bożej Opatrzności?


Emilia Tokarz, studentka II roku teologii na WT UMK w Toruniu.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę