Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #3. Przyodziać spojrzeniem

Stwórca uczynił Adama, pierwszego człowieka nagiego (Rdz 2, 25). Przychodząc na świat, rodzimy się nadzy. Mówi Hiob: „nagi wyszedłem z łona matki” (Hi 1, 21). Zarówno dojrzałą, jak i niemowlęcą nagość przyodziewamy, zakrywamy. Zakrywamy jednak ze zgoła odmiennych powodów.

Reklama

Tę niemowlęcą przykrywamy z powodu grożącego ciału chłodu, jak w opisie Łukaszowej Ewangelii, gdy Maryja „porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki” (Łk 2, 7). Dorosłą, ale też już dojrzewającą nagość zakrywamy z powodu grożącego ciału wzroku, spojrzenia. Tak, spojrzenia, które stanowi zagrożenie, skoro wywołuje lęk: „usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się” (Rdz 3, 10) – mówi chowający się przed Bogiem Adam, któremu po zjedzeniu owocu z drzewa poznania dobra i zła wraz z jego żoną „otworzyły się oczy”, dlatego „spletli gałązki figowe i zrobili sobie przepaski” (Rdz 3, 7). O jakie „otwarcie oczu” tu chodzi?

Już przedtem oglądali się we wzajemnej nagości i to w całkowitym wewnętrznym pokoju. Skąd więc ta nagła potrzeba przyodziania? „Otworzyły się im obojgu oczy” w znaczeniu nowego rodzaju spojrzenia, które właśnie wywołuje lęk towarzyszący przeżyciu wstydu. Wcześniej, „chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu” (Rdz 2, 25). Człowiek nauczył się nowego rodzaju spojrzenia, spojrzenia, które rodzi w drugim niechciane uczucie. Spojrzenia, które Jezus określa „pożądliwym”, a którym dokonuje się „cudzołóstwa w sercu” (Mt 5, 28). Pierwsi rodzice „spletli gałązki figowe i zrobili sobie przepaski” (Rdz 3, 10).

Stwórca w swoim czynie miłosierdzia idzie o wiele dalej: „Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i dla jego żony odzienie ze skór i przyodział ich” (Rdz 3, 21). Przykrywa ich o wiele grubszą warstwą odzienia, rozbrajając nie tylko wzajemny lęk kobiety i mężczyzny, lecz także ów paraliżujący Adama lęk przed spojrzeniem Boga. Bóg zakrywa jego winę, umożliwiając na powrót zbliżenie się doń człowieka. Zakrywa ją do czasu, gdy głębokie poczucie Bożej miłości przeważy i pozwoli rozebrać się przed Bogiem w spowiedzi.

Reklama

Dokładnie tak jak głębokie poczucie miłości mężczyzny i kobiety na nowo stwarza warunki do oglądania wzajemnej nagości bez wstydu, kiedy nagość, owa pełnia widzenia drugiej osoby w jej cielesności, nabiera znaczenia daru dla ukochanej i zarazem miłującej mnie osoby. Św. Jan Paweł II w swej teologii ciała i jeszcze przed nim szwajcarska mistyczka Adrienne von Speyr w swojej teologii płci mówią o „absorpcji wstydu przez miłość”. Miłość okrywa ludzką nagość o wiele skuteczniej niż liczne i grube warstwy ubrań.

Trening #3

Reklama

Boży czyn miłosierdzia: uczynienie odzienia ze skór stanowi wzór dla naszych miłosiernych uczynków. Spróbujmy patrzeć na drugiego człowieka w sposób zakrywający jego wady, nawet te rzucające się w oczy. Nie po to, by ich nie widzieć, ale po to, by w końcu bez lęku sam zechciał je nam pokazać i może poprosić o pomoc w ich przezwyciężaniu. Spróbujmy patrzeć z miłością, która zakrywa nieznośną nagość w taki sposób, że ostatecznie umożliwia ofiarowanie tej nagości w darze.


Aleksander Sztramski, doktorant na Wydziale Teologicznym UMK

Reklama

franciszek_Milosierdzie_500pcxPolecamy książkę „Miłosierdzie to imię Boga” – wywiad z papieżem Franciszkiem!

Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do osób, które szukają sensu życia, uleczenia ran. Do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary.

W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.

Kup teraz!

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę