Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #16. Więcej niż 1000 słów

Słowa mają to do siebie, że szybko umykają, bardzo łatwo się je zapomina, zwłaszcza teraz, gdy z każdej strony jesteśmy zalewani ich nieustannym potokiem.

Reklama

Samo słowo jako takie niezwykle straciło na znaczeniu, zarówno w życiu publicznym jak i prywatnym. Jak wiele słów rzuca się dzisiaj na wiatr. Tym, co bardziej do nas przemawia, jest obraz – zwykło się nawet mówić, że jedno zdjęcie może powiedzieć nam więcej niż tysiąc słów.

Historia fotografii, którą po krótce chcę przedstawić, od zawsze kojarzyła mi się z omawianym w tym miesiącu uczynkiem miłosierdzia nagich przyodziać. Zdjęcie to zostało wykonane przez wówczas 21-letniego Nicka Uta, praktykanta agencji Associated Press. Feralnego dnia, 8 czerwca 1972 roku, obserwował on walki o wioskę Tramg Bang w Wietnamie Południowym. W jego stronę kierowała się kolumna uchodźców z ogarniętej pożogą wioski, gdy nagle południowowietnamski samolot omyłkowo zrzucił na uciekinierów ładunek napalmu.

Wkrótce z kłębów dymu i ognia wyłoniła się grupa dzieci, a wśród nich naga 9 letnia dziewczynka, Kim Phúc, która od tej chwili do końca życia będzie nazywana napalm girl. Nick początkowo sądził, że strzępy znajdujące się na ciele dziewczynki to kawałki ubrania, dopiero po chwili zorientował się, że to skóra. Ciało dziecka zostało poparzone w 60%. Trzeba przyznać, że Nick zachował się jak na prawdziwego dziennikarza przystało – po wykonaniu fotografii zdecydował się pomóc poszkodowanej – dzięki jego interwencji przewieziono ją do specjalistycznego szpitala w Sajgonie.

Reklama

Po 14 miesiącach i 17 przebytych operacjach udało się przywrócić jej zdrowie, ale blizny – zwłaszcza te psychiczne – pozostaną z nią do końca życia. Obecnie Kim pełni funkcję ambasadora dobrej woli UNESCO, zajmuje się pomocą dzieciom żyjącym na terenach ogarniętych wojną, jest katoliczką. Mało brakowało, a zdjęcie, o którym mowa, nie zostałoby opublikowane, gdyż wewnętrzne zarządzenia Associated Press zabraniały publikowania fotografii nagich postaci. Jednak upór Nicka oraz jego kierownika, którzy od razu dostrzegli niezwykłą moc bijącą z tej fotografii, doprowadził do wysłania tego zdjęcia do centrali agencji w Nowym Jorku.

Wkrótce rzeczony obraz znalazł się na stronach tytułowych niemal wszystkich magazynów i czasopism na całym świecie. Fotografia ta stała się najbardziej rozpoznawalnym symbolem wojny w Wietnamie oraz okrucieństwa i cierpienia, które dotyka niewinne dzieci w czasie konfliktów zbrojnych. Można by stwierdzić, że to jedno zdjęcie lepiej przemawia do naszej świadomości niż suche statystyki dotyczące ilości poległych. Wzbudza ono niezwykle silne uczucia, współczucie złość, litość, ale też refleksję, a nierzadko chęć pomocy. Świadczą o tym chociażby wzmożone demonstracje antywojenne w USA i państwach zachodnich po publikacji tej fotografii.

Niestety często jest z nami tak, że aby podjąć jakieś działanie, potrzebujemy silnego bodźca, obrazu, czegoś dzięki czemu sami możemy wczuć się w czyjąś tragedię i wówczas pomóc. Pomyślmy o ile łatwiej byłoby, gdyby do pobudzenia naszej dobrej woli nie byłyby potrzebne tak drastyczne fotografie. W końcu jako chrześcijanie mamy już taki ponadczasowy symbol, a jest nim wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa. Od piątej niedzieli Wielkiego Postu zasłaniamy w naszych świątyniach krzyże, po to, by w Wielki Piątek lepiej, dosadniej przeżyć to, co nasz Zbawiciel wycierpiał za nasze grzechy. Pozwala nam to też dostrzec, że każde cierpienie, jeśli je właściwie przeżyjemy, ofiarujemy, może mieć sens, co więcej może wydać dobre owoce. Warto skupić się teraz na tej niezwykłej tajemnicy męki Syna człowieczego. Pomyśl, drogi czytelniku, czy to właśnie w tym wydarzeniu nie urzeczywistnia się pełnia godności i wolności?

Reklama

Trening #16

Zastanów się jakie emocje wzbudza w Tobie wizerunek nagiego, cierpiącego Chrystusa i co w ogóle znaczy dla Ciebie Jego męka. Czy jesteś w stanie czerpać z niej siły, by pomagać innym?

Reklama

Michał Kucharski, alumn II roku WSD w Pelplinie

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę