Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #16. Pragnienie zrozumienia

W czasach, w klimacie, w kraju, w którym żyjemy, ciężko spotkać kogoś spragnionego – dostęp do wody wydaje się być czymś oczywistym, a do zaspokojenia pragnienia nie potrzeba jakiegoś większego wysiłku.

Reklama

Stanowi to wielką zasługę naszej cywilizacji, lecz często jest tak, że widząc jak my sami z łatwością zaspokajamy swoje pragnienia, zakładamy, że inni robią to tak samo. Przyjmujemy, że inni działają tak samo jak my, zwracamy się ku sobie samym i pomału zamykamy się w swoim własnym świecie.

Powszechny indywidualizm zdaje się być największym problemem współczesnego człowieka. Nie można tego rzecz jasna ograniczać do samej jednostki. Może mi się wydawać, że jestem otwarty na potrzeby innych, ale tylko tych, których sam chcę wspierać – członków mojej rodziny, znajomych, mieszkańców mojego kraju, współwyznawców mojej religii. Mogę też dobrze czynić, ale tylko w trosce o własne ego, dbając o to jak ja sam siebie postrzegam, ale też o to jak mnie odbierają inni. Ocena pragnień i potrzeb innych w oderwaniu od własnego schematu myślenia jest niezwykle wymagającym zadaniem. Jeśli jednak uda nam się uzyskać ten stan, zyski mogą być rzeczywiście nadspodziewane.

Musimy wczuć się w innego człowieka, spróbować spojrzeć jego oczami na świat i dopiero wówczas będziemy w stanie właściwie rozpoznać jego pragnienia, ale też lepiej poznać siebie samego. Wydaje mi się, że jednym z takich elementarnych pragnień jest szacunek, nienaruszalna godność osoby oraz chęć, by inni tę właśnie godność respektowali. Do odzyskania tego właśnie dążą wszystkie uczynki miłosierdzia. W wyniku grzechu pierworodnego nasza natura została wypaczona. Właściwa realizacja wskazań ewangelicznych prowadzi do odbudowy i nadania należytego kształtu naszemu człowieczeństwu.

Reklama

Trening #16

Spróbuj poświęcić chwilę na to, by wczuć się w bliską Ci osobę, członka rodziny, przyjaciela, współpracownika. Spróbuj spojrzeć na świat jego oczami, zawiesić swoje sądy, dążenia i niejako wejść w rolę kogoś innego. Spróbuj wtedy odgadnąć jego pragnienia, a także rozważ jak on postrzega Ciebie.

Reklama

Michał Kucharski, alumn II roku WSD w Pelplinie

franciszek_Milosierdzie_500pcxPolecamy książkę „Miłosierdzie to imię Boga” – wywiad z papieżem Franciszkiem!

Reklama

Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do osób, które szukają sensu życia, uleczenia ran. Do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary.

W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę