Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #13. Puste miejsce przy stole

Zaledwie kilka dni temu przeżywaliśmy Niedzielę Chrztu Pańskiego, oficjalnie zamykającą kolejny w naszym życiu Okres Narodzenia Pańskiego. Wciąż jednak słyszymy radosny śpiew pieśni bożonarodzeniowych, a wielu z nas niecierpliwie oczekuje błogosławieństwa kolędowego.

Reklama

Inni natomiast powoli chowają ozdoby świąteczne do szczelnych kartonów, które przez kolejne 11 miesięcy obrastać będą coraz to nowszymi warstwami szarego kurzu… Jedno jest pewne – wszyscy z sentymentem i nutką nostalgii wspominamy tradycje wigilijne, których czas przeminął już trzy tygodnie temu. Przeminął?!

Nieco uważniejsi zauważyli w brewiarzu wspomnienie dowolne pewnego Wielkiego Sercem Człowieka, ukryte pod datą 10 stycznia. Kto to taki? Św. Grzegorz z Nyssy (żył w latach 335-394 n.e.). Mój wielki Przyjaciel i Nauczyciel, który w swojej posłudze nigdy nie złożył do lamusa jednego ważnego zwyczaju, kultywowanego u nas – niestety! – tylko w Wigilię. Jako starożytny biskup Kościoła w Nyssie, położonej na terenie Azji Mniejszej, w okręgu kapadockim, okazywał niegasnącą troskę o tych, którzy z różnych powodów nie mają swego miejsca przy stole.

Grzegorz, niezwykle wyczulony na obecność Boga w najbiedniejszych, nie tylko organizował akcje charytatywne w obrębie swojej diecezji, lecz pragnął rozpalić w swych owieczkach wielką miłość ku żebrakom! Ponieważ posiadał nieprzeciętną zdolność opisu życia duchowego człowieka, chętnie dzielił się z wiernymi w homiliach i okolicznościowych kazaniach licznymi spostrzeżeniami, jak Pan Bóg natchnął jego serce. Dla nas, przeżywających radość Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, dwa z tych kazań są szczególnie ważne: Contra usurarios (Mowa przeciw lichwiarzom) oraz De beneficencia (Mowa o miłości ku żebrakom).

Reklama

christmas-791142_1920-1000x600

Jak już pisałam, św. Grzegorz jest moim duchowym nauczycielem i myślę, że przypadnie do gustu również wielu z Was. Dlatego zamiast rozpisywać się o jego życiu i działalności, postanowiłam dać Wam możliwość nawiązania z Nim bezpośredniego kontaktu – a więc… przytoczyć kilka tekstów, w których Nysseńczyk, otwierając swe serce, zamknął w słowach żar swej miłości ku najbiedniejszym z biednych:

„Pomyśl, kim oni są, a znajdziesz ich wartość: przyodziali się w osobę naszego Zbawiciela. Albowiem ten miłośnik ludzi użyczył im własnej osoby, aby przez nią zawstydzali i wzruszali ludzi nieczułych i nienawidzących żebraków, jak ci, co przeciw silniejszym napastnikom zasłaniają się portretami cesarza, by obrazem władcy zmieszać i zawstydzić pyszałka.”

Reklama

„Tak ci sam Bóg przedstawia się nam jako wykonujący przede wszystkim dobre i miłosierne czyny, gdyż stworzenie ziemi i ozdobienie nieba, i uporządkowaną zmianę pór roku, i ciepło słoneczne, i zamarzanie w lód, słowem każdą rzecz czyni ustawicznie nie dla siebie samego (bo nie potrzebuje takich rzeczy), lecz dla nas, jako niewidzialny dostarczyciel żywności dla ludzi […].”

„Widzisz więc, że pierwszym miłośnikiem dobroczynności jest Bóg, tak karmiący głodnego, pojący spragnionego i odziewający nagiego, jak to przedtem powiedziałem.”

„Nie wszystko niech będzie wasze, lecz część niech należy do biednych, ukochanych przez Boga!”

Reklama

Trening #13

  1. Przechodząc po ulicy uważnie obserwuj twarze mijających Cię ludzi. Spróbuj zapamiętać jak najwięcej szczegółów, abyś z tych „ludzkich puzzli” namalował w swoim sercu obraz człowieka pragnącego Miłości. Na wieczornej modlitwie lub podczas Eucharystii uwielbiaj Chrystusa w każdym spotkanym człowieku, w którym zgodził się narodzić i dać Ci ujrzeć cień swego Oblicza!
  2. Dla mocno stąpających po ziemi – „zapełnij puste miejsce przy stole” pierwszej spotkanej osoby! Podziel się konkretnym dobrem z drugim człowiekiem. Jeśli nie będziesz miał dziś okazji dać komukolwiek kawałka chleba, ofiaruj promienny uśmiech, który roztopi każdy smutek!

Agnieszka Wyrąbkiewicz, III rok studiów doktoranckich WT UMK w Toruniu

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę