Nasze projekty

Teraz maluj przyszłość. Dobroć

Dobroć jest bezbronna, ale nie bezsilna.

Reklama

Kiedyś ludzie bali się zwierząt. Obawiali się na przykład bezpańskich psów albo tych spuszczonych ze smyczy. Wszak nigdy nie wiadomo, jak taki zwierz zareaguje. Dziś ludzie boją się… ludzi. A zwłaszcza ludzi młodych

Może nie wzbudza w nas strachu jeden młody człowiek, ale grupa młodzieży – już tak. Dlaczego? Bo nie wiadomo, co takich trzech lub pięciu może nam zrobić. Rozumiesz, że ludzie się ciebie boją, jak idziesz z kolegami? To straszne – bać się młodego człowieka.

Mewy – morskie ptaki. Siedzą samotnie na palach. Księżniczki w bieli. Niekiedy na jednej nodze, skulone, trwają w bezruchu jak zaczarowane. Stanowią wtedy wdzięczny obiekt dla fotgrafów. Miłe ptaszyska, kiedy są w pojedynkę. Zmieniają się, gdy stadem walczą o jedzenie. Dzikie, białe bestie wydzierają sobie zdobycz, którą jest zdechła lub mała ryba wyrzucona za burtę. Dziobią się nawzajem, szarpią i w szalonym pędzie lecą do następnego celu. To nie konkurencja – to walka. O przetrwanie? Nie wiem. Przykro jednak patrzeć, jak w okamgnieniu miły ptak zamienia się w drapieznika.

Reklama

Podobnie jest z tobą. Psychoza tłumu. Co sprawia, że z dobrego człowieka potrafisz zmienić się w kogoś niebezpiecznego, gdy funkcjonujesz w grupie? Owszem, można żyć w samotności, uciekać od rówieśników. Ale nie można też zagubić siebie w grupie. Grupa to osoby odpowiedzialne, myślące i czujące. To nie jest bezładna masa targana instynktem czy emocjami. Dlatego trzeba ciągle być sobą, takim jakim jesteś – dobrym. To dobro raz powstrzyma kolegów przed ubliżaniem komuś, innym razem przed wyśmiewaniem kogoś, jeszcze innym – przed dokonaniem kradzieży.

Artysta, kiedy kładzie farbę, jedną spośród przebogatej gamy, nie może pozwolniś sobie, aby została ona wchłonięta przez inne. Każdy kolor ma swoje przeznaczenie. Dlatego nie może się rozmazać, nie może rozcieńczyć, nie może zginąć w innych odcieniach.

To odnosi się również do ciebie. Nie możesz swojego dobra rozcieńczać powoli w chuligańskich zachowaniach.

Reklama

Co więc robić, aby moje życie nie zgubiło się w bałaganie świata? Są trzy sposoby, które pozwalają nam zachować dobro w sobie.
1. Odsuwam się od wydarzeń, które są niebezpieczne, które mogą mnie zniszczyć lub mi zaszkodzić. Mamy prawo być nieobecni tam, gdzie wydarza się zło.
2. Walka ze złem. Aby ją podjąć, trzeba być wewnętrznie mocnym. Mocnym wewnętrznie jest człowiek wtedy, kiedy Bóg w nim mieszka. Często to Bóg walczy za nas i w nas. Taki wewnętrzny świat oprze się bałaganowi świata zewnętrznego.
3. Ofensywa dobra. Jestem mocny i niosę tę moc tym, którzy spacerują po marginesie życia.

Dobroć jest bezbronna, ale nie bezsilna.
Dobroci nie trzeba siły.
Dobroć sama jest siłą.
Dobroć nie musi zwyciężać.
Dobroć jest nieśmiertelna.
Takiego koloru bardzo dziś potrzeba.



teraz-maluj-przyszloscPowyższy fragment pochodzi z książki „Teraz maluj przyszłość”
autorstwa ks. Krzysztofa Pawliny.

Reklama

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Sióstr Loretanek.

Więcej informacji o książce



Zobacz inne fragmenty książki

Teraz maluj przyszłość. Metki

Teraz maluj przyszłość. Czystość

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę