Nasze projekty

W tym roku „chodzenia ze święconką” nie będzie. Wiadomo, jak zmieni się Wielkanoc

Nawiązując do wytycznych wydanych przez Watykan w ubiegły piątek polscy biskupi przyjęli przepisy dotyczące zmian w organizacji liturgii Triduum Paschalnego i Świąt. Zalecają m.in. rezygnację z tradycyjnego święcenia pokarmów przy parafiach.

FOT. Pexels

W opublikowanych w piątek zaleceniach Kongregacji Kultu Bożego wprost czytamy, że w krajach, gdzie obowiązują obostrzenia epidemiczne od władz, tegoroczne obchody Triduum Paschalnego powinny być sprawowane bez udziału wiernych. „W odniesieniu do Triduum Paschalnego w krajach, gdzie obowiązują restrykcje władz cywilnych, biskupi uzgodniwszy swe działania w ramach Konferencji Episkopatu, powinni sprawować liturgię w kościołach katedralnych, zaś proboszczowie w swoich parafiach bez udziału wiernych.”

Aby skrócić przebieg celebracji zalecono np. ominięcie obrzędu obmycia nóg w Wielki Czwartek czy rezygnację z poświęcenia ognia na początku Wigilii Paschalnej. Przypomniano również biskupom, że tradycyjne procesje związane ze świętami Wielkanocy w różnych krajach również można opuścić. 

W dokumencie Prezydium Episkopatu Polski, dotyczącym tegorocznych celebracji biskupi nie wspominają, co będzie z tradycyjnie polskimi procesjami rezurekcyjnymi. Przypominają natomiast, że udział w celebracjach Triduum Paschalnego nie jest obowiązkowy dla wiernych. Obowiązkowy jest jedynie udział w Mszy św. w Wielkanoc, przy czym obowiązek ten wypełnia się już uczestnicząc w Wigilii Paschalnej. 

Reklama

Biskupi zachęcają natomiast wszystkich wiernych, aby wykorzystali na indywidualną modlitwę godziny wystawienia Najświętszego Sakramentu, czy to po liturgii w Czwartek (Ciemnica), czy to w Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę. „Nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wieki Piątek może być okazją dla wiernych do przeżywania w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej” – czytamy w dokumencie.

Prezydium Episkopatu Polski zaleca natomiast wszędzie proboszczom rezygnację z tradycyjnego święcenia pokarmów. „Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym” – czytamy w dokumencie Prezydium. Proponują proboszczom umieszczenie tekstu poświęcenia na stronach internetowych parafii, tak aby obrzędu mogli dokonać sami wierni w swoich domach. 

Stosowne decyzje będą w sprawach różnych celebracji podejmować teraz samodzielnie poszczególni biskupi diecezjalni, ale z całą pewnością już możemy się spodziewać, że najbliższe święta Wielkanocne będą wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas. 

Reklama

ad, BP KEP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę