Nasze projekty

„W drodze” o ciemnych nocach wiary

Październikowy numer „W drodze”, miesięcznika poświęconego życiu chrześcijańskiemu, wydawanego przez dominikanów, zgłębia temat nocy ciemnej wiary – doświadczenia kryzysu wiary i trudności duchowych

Reklama

Okładkowy temat „Ciemna noc mojej wiary. Życiowe kryzysy i stany mistyczne duszy” otwiera rozmowa Katarzyny Kolskiej, zastępcy redaktora naczelnego „W drodze”, z dominikaninem o. Maciejem Biskupem. Mówi on o tym, czym jest kryzys wiary i czy może być budującym doświadczeniem. W kolejnym tekście jego współbrat, o. Krzysztof Pałys zauważa, że każdy człowiek ma swoją własną „próbę krzyża”, ciemność, którą powinien przejść. – Bóg obiecuje nam jednak, że nie da większego ciężaru, niż bylibyśmy w stanie znieść (1 Kor 10, 13). Biblia mówi wyraźnie, że po każdej próbie przeżytej z Chrystusem stajemy się „kimś więcej”, trafiamy tam, gdzie już działają nie tyle nasze siły, ile wyłącznie Jego łaska – przypomina o. Pałys.

O. Bertold Dąbkowski, karmelita bosy, opierając się na dziele swojego współbrata, św. Jana od Krzyża „Noc ciemna”, w rozmowie z redaktorem naczelnym miesięcznika, o. Romanem Bieleckim, podkreśla, że świętemu zależało na opisaniu stanu, w którym brakuje światła i radości podczas zbliżania się do Boga. – Noc to opis rozwoju życia duchowego. Dlatego Jan zachęca, by wejść w to doświadczenie, wiedząc, jak wiele dobrego może z tego dla nas wyniknąć. Pokazuje cztery fazy takiej drogi. Nazywa je odpowiednio: nocą czynną i bierną zmysłów, a także nocą czynną i bierną ducha – opowiada o. Dąbkowski, który wyjaśnia też jak odróżnić to, co w życiu jest nocą duchową, od tego, co jest zwykłym lenistwem i znużeniem.

Reklama

Jezuita Wojciech Żmudziński w swoich rozważaniach nad Księgą Hioba zauważa, że „cierpienie jest tajemnicą, a nie dopustem Bożym. Bóg nie jest po to, by zdejmować nas z krzyża, ale po to, by towarzyszyć nam w trudnych chwilach. Tak jak słońce wschodzi nad dobrymi i złymi, tak też złe rzeczy zdarzają się ludziom dobrym i złym. Tak urządzony jest świat”.

W ramach innego okładkowego tematu „Ile Kościoła w państwie. Księża i polityka”, o. Michał Mrozek OP podejmuje kwestię relacji państwa i Kościoła. Dominikanin zauważa, że „podział Kościoła i państwa jest wpisany w samą naturę Kościoła”. – Z tego powodu strach przed klerykalizacją czy sakralizacją władzy jest nieporozumieniem. Raczej grozi nam stopniowe zeświecczenie i wypłukanie z wszelkich wartości – stwierdza o. Mrozek.

Reklama

Z kolei politolog ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW podkreśla, że zadaniem Kościoła nie jest zapewnienie właściwego funkcjonowania państwa, a jest to jedynie efekt uboczny jego podstawowej działalności, jaką jest głoszenie Ewangelii. – A jednak głoszenie Jezusa Chrystusa wzmacnia w obywatelach przekonania, które mają istotne znaczenie polityczne i społeczne. Nie chodzi zatem o zaangażowanie polityczne instytucji Kościoła, ale o obecność Kościoła w tym, co nazywa się metapolityką – tłumaczy ks. Mazurkiewicz.

Natomiast ks. prof. Andrzej Draguła, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej, Liturgiki i Homiletyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, mówi o tym, co go irytuje w polskim Kościele i co powinien zrobić wierny, któremu nie spodobało się usłyszane kazanie. – O wszystkich autorytetach się dzisiaj dyskutuje. Nie ma autorytetów niepodważalnych i niekwestionowanych. Kiedyś dla wiernych autorytetem był ksiądz, nie wspominając o biskupie. Dzisiaj się podważa nawet autorytet papieża – zauważa ks. Draguła.

W ramach cyklu „Rozmowa w drodze”, fotograf Chris Niedenthal, który dokumentował upadek komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, mówi Paulinie Wilk m.in. o tym, czy da się sfotografować moment duchowej przemiany, przybliża fenomen selfie i wyjaśnia dlaczego współcześnie tak często pstrykamy zdjęcia.

Reklama

Z kolei podróżniczka, dziennikarka i poszukiwaczka skarbów Joanna Lamparska dzieli się opowieściami o swojej pasji odkrywcy podkreślając, że kościoły i stare plebanie są jednymi z lepszych miejsc do poszukiwań. W cyklu „Pytania w drodze” dominikanin o. Mateusz Przanowski pisze z kolei o tym, czym są charyzmaty i jaką rolę odgrywają w duchowym organizmie Kościoła.

W numerze zamieszono również List biskupów argentyńskich na temat adhortacji „Amoris laetitia” (O miłości w rodzinie) papieża Franciszka, w którym zatrzymują się oni nad ósmym rozdziałem zawierającym odwołanie do wytycznych biskupa w kwestii rozeznania możliwości dostępu do sakramentów przez niektóre osoby „rozwiedzione pozostające w nowych związkach”.

Miesięcznik „W drodze” założył w 1973 r. w Poznaniu o. Maciej Babraj, nawiązując w ten sposób do przedwojennej dominikańskiej tradycji wydawania pisma. Skierowany jest on w sposób szczególny do osób, które po opuszczeniu duszpasterstw akademickich nie znajdują dla siebie miejsca formacji.

„W drodze” jest pierwszym ogólnopolskim miesięcznikiem dostępnym w Kindle Store, największej na świecie internetowej księgarni amazon.com. Jest aktualnie jednym z czterech polskich tytułów dostępnych na tym portalu. Gazetę można również znaleźć w zasobach App Store, nexto.pl i publio.pl. Więcej informacji na stronie www.miesiecznik.wdrodze.pl.


bt / Poznań

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę