Nasze projekty

Pies i pochodnia. Animowany film o dominikanach

Matka św. Dominika miała kiedyś sen, w którym urodziła psa z płonącą pochodnią. Zwierzę złapało patyk w pysk i pobiegło, aby wzniecać ogień na całym świecie. Z inspiracji tą legendą Jakub Bednarz stworzył animowany film o dominikanach.

Reklama

Jakub Bednarz przygotowywał animację przez 7 miesięcy. Do jej wykonania zmotywował go obraz z kościoła oo. dominkanów przy ul. Freta w Warszawie. Przedstawiał on św. Dominika z tradycyjnymi atrybutami – lilią w ręku i psem u stóp. Ten wizerunek nie dawał jednak Bendarzowi spokoju. – Przez długi czas nie mogłem się do niego przyzwyczaić, kiedy siadałem naprzeciw w ławach razem ze scholą. Wynikało to z prostego powodu: obraz, choć urokliwy, jest zarazem wyjątkowo komiczny. Otóż pies u stóp Dominika to miniaturowy spaniel o uczesanej sierści i szklistych oczkach. – pisze na swoim blogu autor filmu.


Przeczytaj więcej o filmie „Domini canes” Jakuba Bednarza


Najbardziej chciałbym, żeby moja animacja dotarła do ludzi obrazu, takich jak ja. Tych, którzy mają trudność ze słowem pisanym – wyjaśnia Jakub Bednarz. Film został zrealizowany z okazji obchodów osiemsetlecia zakonu dominikanów. – jeśli znajdzie się osoba, która obejrzy moją animację i choć trochę się zachwyci, będę uważał, że moja praca wniosła coś dobrego do obchodów osiemsetlecia Zakonu. – dodaje autor.

Reklama
Reklama


  ↵

Wiater_Wierny-pies_500pcxPolecamy książkę „Wierny pies pański” – biografię pierwszego polskiego dominikanina, św. Jacka Odrowąża

Reklama
Reklama

Powołał do życia Zakon Kaznodziejski w Polsce, nigdy jednak nie był prowincjałem. Zakładał kolejne klasztory, ale nie osiadał w nich na stałe. Wybrał wędrowne kaznodziejstwo. Przemierzył wzdłuż i wszerz Polskę, Ruś i Prusy, głosząc Ewangelię poganom, schizmatykom, wszystkim potrzebującym.

Granice polityczne ani prawa fizyki nie stanowiły dla niego przeszkody. Uzdrawiał, wskrzeszał umarłych, uwalniał opętanych. Zmieniał oblicze Kościoła i całej Europy. Matka Boża obiecała mu, że zawsze go wysłucha, i wielokrotnie to udowadniała.

>>> Kup teraz <<<

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite