Nasze projekty

Bp Barron perfekcyjnie odnajduje „Ziarna Słowa” we współczesnej kulturze [RECENZJA]

Zapewne większość twórców dzieł kultury wspomnianych przez bp Roberta Barrona w swojej książce nie zakładała, że ich film, książka, czy obraz będą niosły prawdy biblijne. I to jest najpiękniejsze w tej publikacji.

Reklama

Gdy pierwszy raz wziąłem do ręki najnowszą książkę bp Roberta Barrona i spojrzałem na tytuł: “Ziarna Słowa. Odnajdywanie Boga w kulturze”, przypomniałem sobie pewnego mema. Przedstawiał on grupkę superbohaterów znanych z dzieł popkultury. Pośród Spider-Mana, Hulka, Kapitana Ameryki, Iron Mana i Thora siedział Jezus. Z jego postaci wychodził dymek ze zdaniem: “I właśnie tak uratowałem świat”. 

Krótko o konstrukcji książki

Te skojarzenie okazało się słuszne, ponieważ pierwszy dział książki dotyczy dzieł kinematografii. Po poszukiwaniach Boga w filmie. spróbujemy Go znaleźć w książkach, aby potem przejść do politycznych nawiązań do Najwyższego. Ostatni dział zawiera najważniejsze zagadnienia, którymi żyje współczesna kultura. 

Reklama

Same rozdziały zawierają dosłownie kilka stron, dzięki którym będziemy mogli poznać zarys fabuły oraz elementy, które według autora publikacji odpowiadają Społecznej Nauce Kościoła. Nie jest to jednak sucha analiza, gdzie wszystko jest podane “na tacy”. Bardziej jest to zachęta do dalszego eksplorowania tematu. W umiejętny sposób przywołuje niektóre dzieła “ku przestrodze”, jak współczesna kultura wykrzywia obraz Boga. 

Bracia Coen, Igrzyska Śmierci i Uniwersum Marvela

Reklama

To, co mnie urzekło w książce bp Barrona jest to, że nie szukał on rozpaczliwie “świętoszkowatych” filmów, aby na ich przykładach obronić tezę: “W popkulturze też mówi się wprost o Bogu”. Jest to odważne branie na warsztat najpopularniejszych dzieł światowej kinematografii. 

Tym sposobem na nowo odkryjemy sens filmów, które z pewnością oglądaliśmy. Dowiemy się, co wspolnego z historią Hioba mają dzieła Braci Coen, dlaczego wizja przedstawiona w “Igrzyskach Śmierci” jest proroctwem oraz co wspólnego mają “Idy Marcowe” z bałwochwalstwem. I oczywiście czego od Jezusa powinni się uczyć współcześni superbohaterowie z Uniwersum Marvela i DC. 

O ile te i inne rozdziały dotyczące dzieł z pozoru niedotyczące spraw Boga mnie interesowały, o tyle te części analizujące “Pasję”, “Ludzi Boga”, czy “Cristiadę” mnie trochę nudziły, ponieważ oglądając te produkcje wiemy doskonale, o czym one traktują. 

Reklama

W dziale filmowym najbardziej zainteresowały mnie spostrzeżenia biskupa na temat filmu “Noe. Wybrany przez Boga” w reżyserii Darrena Aronofskyego. Może to dlatego, że pisałem pracę magisterską o tym dziele popkultury. Na szczęście mieliśmy podobne wnioski.

W podobnym kluczu interpretacji, co bp Barron, tworzyliśmy serię “W siedmiu kadrach” prowadzonych przez ks. Grzegorza Ogorzałka. Zawierała ona filmowe analizy niedzielnych wielkopostnych ewangelii. 

Ewangeliczny Tolkien, tolerancja i polityczna poprawność.

W kolejnych rozdziałach poznamy zdanie biskupa na temat wybranych książek. Wśród nich nie zabrakło analizy twórczości Tolkiena, jak i katolickiej interpretacji popularnej kilka lat temu “Chaty”. 

Zdaniem niektórych nie ma miejsca na Boga w dzisiejszej polityce. Chrześcijańskie wartości długo nie przetrwają w świecie interesów, władzy i wpływu na jednostki, aby oddały głos na danego kandydata. Barron i w tym obszarze dostrzega zagadnienia, które nie byłyby podnoszone, gdyby nie chrześcijański komponent cywilizacji zachodu. 

Reasumując, niniejszą publikację polecam wszystkim tym ,którzy chcą się odnaleźć jako katolik w dzisiejszej kulturze, która w wielu aspektach przeczy Boskim prawidłom. Warto, aby do tej książki sięgnęli baczni obserwatorzy popkultury, aby swoje spostrzeżenia skonfrontować z tymi serwowanymi przez bp Roberta Barrona. 

? O „Ziarnach Słowa” we współczesnej kulturze opowiadają również cykle Stacji7: „W siedmiu kadrach„, „Teologia Tolkiena” oraz „Popfiction„.

____________

Robert Barron – (ur. 1959) jest biskupem pomocniczym diecezji Los Angeles. Założył katolicką wspólnotę Word on Fire, jest uznanym autorem, mówcą i teologiem. W 2018 roku ukazała się po polsku seria filmów Katolicyzm, której jest pomysłodawcą i twórcą. Poprzez swoje kanały dociera do milionów ludzi, przyciągając ich do wiary katolickiej.


 

 

Ziarna Słowa. Odnajdywanie Boga w kulturze

Robert Barron

 

W jaki sposób SupermanGran TorinoHobbit objaśniają postać Jezusa? Co łączy Woody’ego Allena ze św. Tomaszem z Akwinu? Kiedy Bob Dylan śpiewał o Jezusie w Chinach?

Szukanie „ziaren Słowa” wymaga uważnej obserwacji rzeczywistości. Ta książka nauczy cię je dostrzegać.

 

ZAMÓW NA DOBROCI.PL

 

 

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę