Nasze projekty
FOT. Maciek Skotnicki

Kobiety, które kochał Bóg

Anna i Estera, Miriam i Rut, Judyta i Betszeba, Hagar i Tamar, wreszcie Elżbieta i Maryja – w Biblii nie brakuje niesamowitych historii kobiet, w których może odnaleźć się niejedna współczesna dziewczyna. Rozmawiamy z Marią Miduch, która ich historie zebrała w fascynującą książkę „Kobiety, które kochał Bóg”

Reklama

Pytanie może trochę oczywiste, ale – dlaczego zajęła się Pani kobietami w Biblii?
Pomysł na książkę zrodził się w ciekawych okolicznościach, bowiem na lotnisku w Izraelu. Czekałam na lot do Polski, lot się opóźniał i w tym zamieszaniu zagadnął mnie nieznajomy ksiądz, stojący na czele grupy pielgrzymów. Nie wiedzieć czemu zapytał mnie co myślę o formacji kobiet w Kościele katolickim. Coś mu na szybko odpowiedziałam, ale pytanie to we mnie trwało, powodując że dużo myślałam na ten temat. Niedługo potem ten sam ksiądz zadzwonił z prośbą, żebym poprowadziła w jego parafii spotkania dla kobiet oparte o historie wybranych niewiast opisanych w Biblii. Dzięki temu usiadłam nad tymi opowieściami i uświadomiłam sobie, jak wiele możemy nauczyć się z historii każdej opisanej w Biblii kobiety.

Czy w książce zebrała Pani historie wyłącznie ze Starego Testamentu?
Nie tylko, choć one zdecydowanie przeważają. Historie kobiet „starotestamentalnych” zamyka para Maryja – Elżbieta.

No właśnie, para. Jaki był Pani klucz wyboru tych pań? Rodowód Jezusa czy jakiś inny?
Rzeczywiście, opisałam też niewiasty z rodowodu Jezusa, a więc Rachab, Rut czy Betszebę, ale klucz miałam zupełnie inny. Skupiłam się na cechach je wyróżniających, które łączą je między sobą, lub dzielą. Na przykład samotność, gdzie mamy parę Hagar i Tamar, odwaga, którą widzimy u Miriam i Rut, zranienie – Judyta i Betszeba czy para od „obietnicy”: Maryja i Elżbieta. W każdej z tych cech mogą odnaleźć się także współczesne kobiety i poszukać w drodze biblijnych bohaterek jakiejś podpowiedzi czy inspiracji dla siebie.

Reklama

Zatrzymajmy się przy parze Elżbieta i Maryja, znajdującej się na przełomie Starego i Nowego Testamentu. Dlaczego połączyła je „obietnica”?
Rzeczywiście, ich historia jest ostatnią opisaną przeze mnie, właśnie dlatego że znajduje się na tym „styku” dwóch Przymierzy, starego i nowego. Chciałam pokazać je od strony ich zanurzenia w kulturze narodu wybranego, w której były wychowywane. Tam zaś niesłychanie ważne było oczekiwanie na wypełnienie mesjańskiej obietnicy. Zbyt często w naszej interpretacji tej znanej historii zwiastowania czy spotkania Maryi z Elżbietą wyjmujemy je z tego kulturowego kontekstu, w którym żyły i w którym zostały przez Boga wybrane.

Faktycznie, czasem można wręcz przypuszczać, że Matka Boża była Polką…
.. i że urodziła się pod Częstochową, zaś św. Józef w Kaliszu albo Małym Cichym (śmiech) Tymczasem sporo tracimy ze zrozumienia osoby Matki Bożej zapominając o jej żydowskim wychowaniu i pochodzeniu.

Na przykład?
Na przykład warto zwrócić uwagę w przyglądaniu się scenie Zwiastowania na wielką odpowiedzialność Maryi, gdy mówiła swoje „Oto ja służebnica Pańska”. To nie były przypadkowe słowa. Ona od dziecka słuchała „Pieśni Sługi Jahwe” z Proroka Izajasza, w której bycie Sługą Pańskim oznacza wielkie poniżenie, cierpienie, bycie odrzuconym. Gdy więc mówi o sobie „Oto ja Służebnica Pańska” wie, że właśnie wyraża na to wszystko zgodę – na ból, odrzucenie, poniżenie. Łatwo stracić ten wymiar odpowiedzialności Jej zgody gdy się zapomni o kontekście kulturowym, w którym wyrastała.

Reklama

Mówiła Pani, że historie biblijnych kobiet mogą być inspiracją także dla współczesnych pań. Czy tylko dla nich?
Oczywiście, nie tylko! Choć książkę pisałam z myślą o kobietach, to bardzo często dziękują mi za nią również mężczyźni. W tym na przykład księża. Mój student, dziś już wyświęcony kapłan uważa wręcz, że powinna być to lektura obowiązkowa w seminariach.

Dlaczego?
Ponieważ daje wgląd w to, jakie w ogóle są kobiety. Odkrywa coś z ich serca. I podobno te historie stawiają wysoką poprzeczkę mężczyznom. Oni też mogą się uczyć od biblijnych bohaterek.

Rozmawiała Anna Druś

Reklama

kobiety-ktore-kochal-bog-s7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę