Nasze projekty

Kobieta Nieziemskich Obyczajów radzi. Kiedy ślub?

Ile ze sobą "chodzić", żeby się zaręczyć? Jak rozmawiać o ślubie, żeby nie wywierać presji? Zapraszamy na kolejną część pytań do Kobiety Nieziemskich Obyczajów - o narzeczeństwie, oświadczynach i decyzji o wspólnym życiu.

Reklama

Co zrobić, jeśli jesteś w związku już długo – prawie 4 lata, kochacie się, wasze rodziny się znają, Ty już jesteś gotowa na małżeństwo i o nim marzysz, bo chcesz, aby ta kwestia została uregulowana i przed Bogiem, i prawnie? On choć niekiedy wspomina o ślubie, czasem nawet mówi coś o weselu, nadal nie daje solidnej deklaracji, oczywiście w postaci pierścionka. Czy robić sugestie, aluzje, czy dać sobie spokój i czekać? I ile czekać? Czy można wymagać konkretów, czy w takich sytuacjach nie można stosować jakiejkolwiek presji na drugą osobą? Czy rozstać się, kiedy on nawet nie chce o tym słyszeć po 4 latach związku?

Zaczynając od końca – jeśli to 4 lata związku i nie ma żadnej pewności, dokąd to zmierza – trzeba to porządnie przemyśleć. Wiele czynników wpływa na “pewność”, że chce się być z drugim człowiekiem, ale trzeba powiedzieć jasno, że jeżeli w związek powinno się wchodzić z zamiarem zawarcia małżeństwa. Nie ma sensu budować związku “na próbę”.

Jeśli sugestie i aluzje nie działają – proponujemy szczerą rozmowę, ale bez wywierania presji. Mężczyzna musi podjąć decyzję o narzeczeństwie w wolności, bo przymus prędzej czy później da o sobie znać – o wolność zawierania związku małżeńskiego pyta przed przysięgą małżeńską ksiądz. Jeśli po rozmowie uznacie, że Wasze zamierzenia i plany co do wspólnego życia pokrywają się – bądź cierpliwa i daj się zaskoczyć.

Reklama

erg3534

Jak rozmawiać z chłopakiem o małżeństwie/narzeczeństwie, aby nie wyjść na nachalną?

Reklama

Rozmowa powinna być zwyczajna, naturalna i szczera. Nie w formie pytania tylko w formie przekazania Twoich pragnień i Twojej woli, że bardzo Ci na tym zależy. Nie powinno być to jednocześnie postawienie chłopakowi wymagania, aby do ślubu doszło jak najszybciej. Nie okazuj zniecierpliwienia, że jeszcze się nie oświadczył/nie zaplanowaliście daty ślubu, bo wtedy on uniesie się honorem i z rozmowy wyjdzie kłótnia, a nie pożytek dla związku.

Taka rozmowa to pierwszy egzamin z rozmów małżeńskich, które potem prowadzi się całe życie. Warto wybrać na to odpowiednie miejsce i czas – nie w autobusie, gdy uczestniczą w rozmowie inni pasażerowie i nie, gdy np. się rozchodzicie do domów za 3 minuty. Żeby to nie było nachalne, warto o taką rozmowę poprosić chłopaka, przygotować sobie kwestie, o których chce się porozmawiać i porozmawiać – dzięki temu nie będzie się co chwilę coś przypominało i oszczędzimy sobie stresów. Podczas rozmowy dawać mu się wypowiedzieć (kobiety mają tendencję do zagadywania i zadawania mnóstwa pytań) i słuchać z szacunkiem.

https://www.facebook.com/kobietanieziemskichobyczajow/

Reklama

Ile należy ze sobą chodzić aby móc się zaręczyć? :)

Tyle, ile czasu potrzeba na poznanie drugiej osoby, aby decyzja podjęta w chwili zaręczyn była decyzją świadomą i poważną. Ojciec Adam Szustak podaje konkretne liczby – 2 lata związku, rok narzeczeństwa i ślub. Dominikanin przekonuje, że jeśli związaek trwa za długo i po 2 latach ludzie nie mają pewności, czy chcą ze sobą być, to nic z tego nie wyjdzie. Oczywiście są pary, które nawet po 6-7 latach związku tworzą udane małżeństwa, jednak z doswiadczenia o. Adama wynika, że to są wyjątki. Więcej o tym w 21. odcinku Ballad i romansów (ZOBACZ ODCINEK)

Czy należy przedstawić chłopaka rodzicom dopiero w trakcie narzeczeństwa, czy wcześniej?

Zdecydowanie wcześniej! Przecież narzeczeństwo poprzedza poproszenia ojca o rękę córki, a który ojciec zatroskany o swoje dziecko odda je obcemu facetowi, o którym nic nie wie? Poznanie chłopaka z rodzicami to świetna okazja do zobaczenia jego zachowania w ich obecności – czy odnosi się do nich z szacunkiem, jakie są jego maniery, co o sobie i o dziewczynie mówi w ich obecności. Rodzice mają prawo poznać człowieka, z którym dziewczyna się wiąże – i nie dlatego, że córka jest ich własnością i oni chcą ograniczyć jej wolność. Chodzi o szacunek do ludzi, którzy poświęcili swoje życie na jej wychowanie i wykształcenie, troszczą się i chcą dla nas jak najlepiej. Warto też, żeby dziewczyna dała się poznać rodzicom chłopaka i zobaczyła, jak on odnosi się do nich. Ks. Pawlukiewicz mówi, że takie sytuacje mogą dać obraz tego, jak w przyszłości będą wyglądały relacje wzajemne małżonków oraz ich relacje z teściami.

pexels-photo-72634

Za rok wychodzę za mąż. Wiele razy śniło mi się, że mój narzeczony ma inną kobietę i go na tym przyłapuję, a on odchodzi bez słowa… Martwię się tym, bo mi zależy na wierności i przez to jestem strasznie zazdrosna i boję się, że może naprawdę mnie zostawić. Nie wiem, co mam z tym zrobić, bo popadam w depresję, jak o tym myślę.

W jednej z konferencji o. Adam Szustak mówiąc o zazdrości przytacza przykład chłopaka, który dżentelmeńsko odprowadza swoją koleżankę po pracy do domu. Jeśli rzeczywiście robi to z troski o jej bezpieczeństwo – to ok, ale jeśli robi to codziennie od trzech miesięcy – to coś jest nie tak.

Każdej osobie, która jest w związku może towarzyszyć strach, że się on nie uda i że zostanie się samemu. Uczucia są niezależne od naszej woli – jednak to do nas należy decyzja co z tym robimy. Zazdrość może mieć dobre konsekwencje – jeśli potraktujemy ją jako punkt wyjścia do rozwoju, stawania się lepszym człowiekiem, większej miłości, większego zaangażowania w budowanie relacji. Może też zniszczyć związek, jeśli doprowadzi do ograniczania wolności drugiego człowieka. Warto zastanowić się, co taką nieuświadomioną zazdrość może powodować – niskie poczucie wartości, brak czasu dla siebie nawzajem, doświadczenie z poprzednich relacji, strach przed życiem w samotności. To wszystko można przepracować i uczynić przestrzenią do lepszego poznania siebie.

Można – jeśli uznasz to za dobre rozwiązanie – porozmawiać o tych lękach i z chłopakiem. Decyzja o tym zależy jednak od etapu związku i poziomie wzajemnego zaufania. Z jednej strony nie zawsze trudne informacje są drugiemu człowiekowi potrzebne, a wiadomość o zazdrości może dodatkowo sugerować brak zaufania. Z drugiej strony – jeśli widzisz sygnały, które każą z pewnym podejrzeniem traktować drugą osobę – niech uczucie zazdrości pomoże rozpoznać przyczyny takiej sytuacji i zadziałać.

foot-1402074_1920

Jak nakłonić narzeczonego do rozmów na temat moich obaw o naszym związku, uczuć i emocji? On uważa, że jest dobrze i nie ma potrzeby rozmów o uczuciach.

Mężczyźni również mają obawy, choć z reguły trudniej przychodzi im rozmawiać o uczuciach – nic w tym złego, po prostu ich skrytość ma też swój urok. Nie można jednak zakładać, że obawy pojawiają się w tym samym momencie budowania związku. Stąd rozmowa o nich jest zawsze trudna.  Warto zastanowić się, co powoduje tę różnicę w odczuciach odnośnie Waszego związku – dlaczego on odczuwa, że jest dobrze, a Ty – nie?

Poproś o rozmowę, wyjaśnij dlaczego chcesz o tym porozmawiać. Jeśli on odmawia wielokrotnie, to dlaczego? Czy tych rozmów było już za dużo? Jakie macie doświadczenia takich rozmów – pozytywne, czy nie chciałoby się do nich wracać? Warto pamiętać, że wszystkie nieporozumienia na świecie zaczynają się od wadliwej lub niepełnej informacji – a zatem u podłoża zawsze leżą kwestie komunikacji. Trzeba rozmawiać, nawet jeśli to są rozmowy trudne – jeśli teraz się to

Czy mogę spać w jednym łóżku z narzeczonym raz w tygodniu, jak do mnie przyjeżdża, czy lepiej jak będzie spał w innym?

Wszystko możesz, ale nie wszystko przynosi korzyść. Przemyśl dobrze, co będzie dla Was lepsze – decyzja zależy od tego, po co macie razem spać. Czy rzeczywiście będzie to wygodne i się wyśpicie? Czy narzeczony zachowa się po męsku i da Ci się wyspać, a sam prześpi się na materacu na podłodze? Jeśli ma do dyspozycji inne łóżko – to po co spać razem? Warto na koniec wspomnieć, o ile jest to dla Ciebie/dla Was kwestią znaczącą, że taka sytuacja jest świadomym i dobrowolnym wystawianiem się na pokusę grzechu.


Pytania zostały zadane na fanpage’u Kobieta Nieziemskich Obyczajów


POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z CYKLU „KOBIETA NIEZIEMSKICH OBYCZAJÓW RADZI”

Kobieta Nieziemskich Obyczajów radzi. Jesteś tego warta

► Jak poradzić sobie z zazdrością o narzeczonego?
► Gdzie szukać swojej wartości?
► Jak „wychowywać” natarczywego chłopaka?
► Co zrobić, jeśli znajomi i rodzina żyją według własnej moralności i nie chcą słuchać argumentów?
► Kim jest kobieta nieziemskich obyczajów i jak się nią stać?

Czytaj artykuł



Kobieta Nieziemskich Obyczajów radzi. Czystość

► Czy można się całować przed ślubem?
► Na jaki stopień bliskości w związku można sobie pozwolić?
► Jak wyznaczyć granicę w okazywaniu sobie czułości?
► Jak rozmawiać o czystości i walczyć o nią?
► Czy przed ślubem można razem spać od czasu do czasu?
► Kiedy zamieszkać razem?

Czytaj artykuł



Kobieta Nieziemskich Obyczajów radzi. Ten jedyny

► Gdzie szukać chłopaka i kandydata na męża?
► Jak podrywać chłopaka i czy dziewczynie wypada?
► Czy związek może być udany, gdy chłopak nie jest wierzący?
► Jak przybliżyć chłopaka do Boga?
► Skąd wiedzieć, że to ten jedyny, stworzony dla nas?

Czytaj artykuł



Jeśli masz inne pytanie, prześlij je przez formularz!

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę