Nasze projekty

Przestańmy bić brawo, zacznijmy słuchać!

Po tych wszystkich oklaskach i fanfarach Jan Paweł II mówi: przestańcie bić brawo i słuchajcie – tak znaczenie dzisiejszej kanonizacji komentuje ks. prałat Sławomir Oder. Postulator w procesie kanonizacyjnym papieża Wojtyły ocenia, że jednym z kluczowych tematów do przemyślenia w dzisiejszej Polsce jest właściwe wykorzystywanie wolności.

Zdaniem ks. Odera po kanonizacji Jana Pawła II cały Kościół, w tym katolicy w Polsce winni wsłuchiwać się w to, co mówił on swoim życiem i nauczaniem także w to, co dziś głosi papież Franciszek. „Magisterium ma swoją ciągłość, to jest ciągle Piotr, który mówi do nas” – wskazał polski kapłan. Zwrócił uwagę, że „chodzi o świadome przeżywanie naszej obecności w Kościele, poczucie odpowiedzialności za Kościół, pragnienie włożenia własnego wkładu w życie i świętość Kościoła”.

 

Zdaniem polskiego kapłana trzy kluczowe kwestie, które należałoby przemyśleć w związku z dzisiejszą kanonizacją to przesłanie Bożego miłosierdzia, właściwe wykorzystanie wolności oraz naśladowanie ludzi, których Kościół wynosi na ołtarze.

Reklama

 

Ks. Oder przypomniał, że wielkie przesłanie Bożego miłosierdzia, Jan Paweł II mocno wyeksponował w swoim nauczaniu ale także poprzez swoje życie i śmierć. „Miłosierdzie to nie jest tylko kwestia uczuć lecz przede wszystkim bardzo głębokie, odpowiedzialne przeżywanie naszej obecności tu i teraz, w konkretnym świecie, i dawania naszego wkładu inspirowanego nauczaniem Chrystusa” – zaznaczył postulator.

 

Reklama

W kontekście dzisiejszej kanonizacji ks. Oder zachęca też do przemyślenia przed Polaków tematu wolności, o której Jan Paweł II tak często mówił rodakom. „Kiedy jej nie było wzywał abyśmy ją zdobyli a po jej osiągnięciu mówił o tym, że jest ona wielką odpowiedzialnością, którą trzeba zagospodarować. Wciąż trzeba się zastanawiać nad wolnością każdego z nas” – zaznaczył polski kapłan.

 

Jego zdaniem papież Wojtyła jasno wskazał Polakom gdzie tej wolności szukać mówiąc, że człowiek, który stoi wobec Boga i żyje w prawdzie wobec Niego, nie musi się niczego lękać.

Reklama

 

Postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II uważa, że każdy wierny powinien zastanowić się nad swoją osobistą postawą wobec świętych. „Święci są powołani do tego, żeby być orędownikami, żeby być modelem w życiu ale również być wyrzutem sumienia. Jan Paweł II powiedział: święci są po to aby nas zawstydzać i po to aby wzbudzać w nas nadzieję” – tłumaczył ks. Oder.

 

Jak wyznał postulator w procesie kanonizacyjnym Jana Pawła II, dzień 27 kwietnia w jego osobistym życiu oznacza poczucie wypełnionego obowiązku i mandatu.


tk / Rzym

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę