Nasze projekty

Płock: czytanie tekstów o Chrzcie Polski przez 1050 minut

Kilka tysięcy osób czytało dziś symultanicznie teksty nawiązujące do rocznicy Chrztu Polski przez 1050 minut. W wydarzeniu inicjowanym przez Książnicę Płocką uczestniczyły 72 placówki: szkoły, instytucje, zakłady pracy. Wśród nich była także Kuria Diecezjalna i Muzeum Diecezjalne w Płocku.

Reklama

1050 minut symultanicznego czytania fragmentów literackich nawiązujących, do 1050. rocznicy Chrztu Polski odbyło się 14 kwietnia w wybranych miejscach Płocka i diecezji płockiej, z inicjatywy Książnicy Płockiej im. Władysław Broniewskiego.

Czytanie zorganizowano w 72 miejscach jednocześnie, wszystkie grypy rozpoczęły je w południe. W samym Płocku miało miejsce w Książnicy Płockiej, Urzędzie Miasta, szkołach podstawowych i średnich, a także w Kurii Diecezjalnej i Muzeum Diecezjalnym. W tych ostatnich odbyła się po codziennej modlitwie „Regina coeli”.
Teksty do lektury ułożyli nauczyciele języka polskiego z LO im. Wł. Jagiełły w Płocku. Ich zamiarem było stworzenie listy 1050 dzieł literackich, które bezpośrednio bądź pośrednio nawiązują do Chrztu Polski. Wśród nich znalazły się na przykład fragmenty przemówień kard. Stefana Wyszyńskiego, przemówień i książek Jana Pawła II, publikacji historycznych, powieści Elżbiety Cherezińskiej czy utworów poetyckich.

„To bardzo cenna inicjatywa, która pozwala inaczej spojrzeć na wydarzenia poznane wiele lat temu na lekcjach historii. To też piękny, historyczny i literacki powrót do początków naszej państwowości, czerpanie wiedzy o niej zarówno z dzieł naukowych (prof. Andrzej Nowak, prof. Krzysztof Ożóg), jak i powieści historycznych. A zarazem wskazówka, do czego można sięgnąć, jeśli chce się poszerzyć swoją wiedzę na temat Chrztu Polski sprzed 1050 lat”, uważa Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Płocku.

Reklama
Reklama

eg / Płock

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite