Nasze projekty

Jubileusz Chrztu Polski – 14-16 kwietnia

Zbliżają się główne obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Odbędą się od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu, miastach będących kolebką polskiej państwowości. Złożą się nań m.in. specjalne spotkanie Episkopatu, nadzwyczajne obrady Zgromadzenia Narodowego, liczne celebracje liturgiczne oraz wydarzenia kulturalne i ewangelizacyjne. Towarzyszyć im będzie legat papieski w osobie kard. Pietro Parolina.

Reklama

Biorąc pod uwagę fakt, że przyjęcie chrztu w 966 roku było początkiem zarówno Kościoła, jak i państwa na ziemiach polskich, jubileuszowe obchody mają charakter kościelno-państwowy, a patronuje im Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

Główne obchody jubileuszu odbędą się dokładnie w 1050. rocznicę chrztu, czyli od 14 do 16 kwietnia br. w Gnieźnie i Poznaniu. Rozpocznie je spotkanie Konferencji Episkopatu Polski w Gnieźnie 14 kwietnia, z udziałem Legata Papieskiego, kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej oraz reprezentantów innych konferencji biskupich. Po południu biskupi wezmą oni udział w uroczystej celebracji jubileuszowej na pobliskim Ostrowie Lednickim, który jest jednym z prawdopodobnych miejsc, gdzie mógł dokonać się chrzest, po czym nastąpi Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej.

Poznańskie obchody rozpocznie nocne czuwanie z 14 na 15 kwietnia przy Ikonie Matki Bożej Częstochowskiej w kościele farnym. 15 kwietnia rano odbędzie się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu w Gimnazjum Katolickim im. św. Stanisława Kostki. W południe nastąpią uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Swe orędzie wygłosi Prezydent Andrzej Duda, po czym zabrzmi Jubileuszowe „Oratorium 966.pl”. Będzie to pierwsze w historii Zgromadzenie Narodowe poza Warszawą. Po jego zakończeniu nastąpi procesja maryjna ulicami Poznania do katedry na Ostrowie Tumskim z udziałem licznych wiernych, zwieńczona Eucharystią.

Reklama

Ostatni dzień obchodów, sobota 16 kwietnia będzie miał charakter wybitnie ewangelizacyjny i zostanie zrealizowany na poznańskim stadionie INEA, pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Zostanie tam odprawiona Msza św. z chrztem dorosłych i posłaniem wieńczącym centralne obchody jubileuszu. Wieczorem na stadionie zaprezentowane zostanie specjalne wykonanie musicalu poznańskiego Teatru Muzycznego „Jesus Christ Superstar”.

Obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski nie ograniczają się bynajmniej do wskazanych tu celebracji, ale ich celem – analogicznie jak Wielkiej Nowenny z okresu Millennium – jest odnowa wiary i tożsamości chrzcielnej Polaków oraz odkrycie wynikającej z niej misji wobec nowych wyzwań, przez jakimi staje dziś Kościół w Polsce. Służy temu specjalna duszpasterska mapa drogowa realizowana od czterech lat, w postaci ogólnokrajowego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie, przez wiarę i chrzest do świadectwa”.

Obecne obchody jubileuszu poprzedził 10. Zjazd Gnieźnieński (11-13 marca) pod tytułem: „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”, zrealizowany przez liczne ruchy i stowarzyszenia chrześcijańskie pod kierunkiem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Nastąpił na nim ekumeniczny rachunek polskiego chrześcijaństwa, gdzie przedstawiciele kościoła katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego odpowiadali m.in. na pytanie: co zrobiliśmy z naszym chrztem? Zastanawiano się też w jaki sposób prawosławni oraz rzymsko- i grekokatolicy z Polski, Ukrainy i Rosji mogą pracować nad pojednaniem tych narodów, niezależnie od obecnej, rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Reklama

mp / Poznań

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę