Nasze projekty

Historyczne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego

Uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli połączonych izb Sejmu i Senatu, zwołane dla uczczenia jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i początków polskiej państwowości rozpoczęło się w piątek w południe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Orędzie z tej okazji wygłosi prezydent RP Andrzej Duda.

Reklama

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego pod przewodnictwem marszałków Sejmu i Senatu, Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, obok głowy państwa i parlamentarzystów biorą udział Rada Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, legat papieski i sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego oraz przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, w tym Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a także przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce.

Zgromadzenie Narodowe – organizowane po raz pierwszy w historii poza Warszawą – odbywa się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zgromadzenie rozpoczęło się od odegrania hymnu państwowego.

Reklama

Otwierając uroczyste obrady marszałek Sejmu Marek Kuchciński w słowie powitalnym przypomniał, że w 966 roku dokonało się jedno z najważniejszych wydarzeń w historycznych dziejach Polski i Polaków. „Książę poznański i gnieźnieński Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu. Tym samym zmienił na wieki na naszych ziemiach ład moralny, życie codzienne i publiczne oraz stosunki społeczne” – mówił marszałek Sejmu.

„Państwo polskie i jego mieszkańcy zostali wówczas trwale połączeni z chrześcijańską Europą oraz z Rzymem, stolicą papiestwa i centrum cywilizacji europejskiej. Losy Polski i Polaków zostały powiązane z dziejami Kościoła powszechnego. Kościół stał się instytucją, na której została oparta budowa państwa, a następnie tworzenie narodu” – podkreślił marszałek Sejmu.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przypomniał treść uchwały podjętej przez obie izby z okazji rocznicy.

Reklama

W uchwale (przyjętej jednogłośnie 7 kwietnia przez Senat, a 13 kwietnia przez Sejm) Zgromadzenie Narodowe wyraziło wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość.

„Świadoma decyzja księcia Mieszka I, który dzięki czeskiej księżnej Dobrawie przyjął chrzest w roku 966, włączyła nas w krąg cywilizacyjny Europy zachodniej, co zostało rychło potwierdzone na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku” – podkreślono w uchwale.

Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski i powstania Państwa Polskiego wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

Reklama

Po uroczystym koncercie, o godz. 14.15 przed pawilonem 15. Międzynarodowych Targów Poznańskich planowane jest odsłonięcie przez prezydenta Dudę tablicy upamiętniającej obrady Zgromadzenia Narodowego.


lk / Poznań

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę