Nasze projekty

„Fundament jedności Europy dało chrześcijaństwo”

„Najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i umacniało ją przez wieki chrześcijaństwo” - powiedział abp Wojciech Polak. Prymas Polski jest gościem międzynarodowej konferencji „Chrześcijańska koncepcja Europy i Polski w perspektywie nauczania kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI”, która odbywa się w Bydgoszczy.

Reklama

Abp Wojciech Polak podziękował za zaproszenie do wzięcia udziału w otwarciu kolejnego sympozjum organizowanego przez Centrum Studiów Ratzingera, które działa w murach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. Jak podkreślił, tematyka refleksji dobrze wpisuje się w świętowaną niebawem przez Kościół w ojczyźnie 1050. rocznicę Chrztu Polski. Dodał, że historyczna data chrztu Mieszka I, 14 kwietnia 966 roku, stanowi ów symboliczny początek „chrześcijańskiej koncepcji Polski w chrześcijańskiej Europie”.

To prawda, że samo pojęcie Chrztu Polski – jak podkreślił prymas – musimy rozumieć w tym dziejowym akcie w szerszym zakresie. – Polska była wtedy krajem raczej „in statu nascendi”, powstającym dopiero w wyniku podbojów Mieszka. Na pewno jednak – jak zauważa historyk średniowiecza bp Grzegorz Ryś – „1050 lat temu książę wiedział, że prowadzi swoich pobratymców w świat łacińskiej kultury i że czyni ich obywatelami europejskiej wspólnoty ludów zwanej christianitas – wspólnoty, w której każdy wymiar życia osobistego i publicznego (z politycznym włącznie) naznaczony był chrześcijaństwem”. Myślę, że właśnie w tym sensie wprowadzał nas właśnie do chrześcijańskiej Europy – mówił.

Prymas zaznaczył, że przybywa do uczestników konferencji z miejsca, w którym płyną „źródła chrzcielne Polski”. Podkreślił, że jest to także miejsce przechowywania relikwii św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który swoją męczeńską krwią „niejako przypieczętował przyjęty chrzest”. – A postać tego „Świętego Europejczyka” przypomina nam, że to właśnie u Jego grobu i przy Jego relikwiach św. Jan Paweł II w „millenium jego męczeńskiej śmierci” mówił, że „najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i umacniało ją przez wieki chrześcijaństwo, że choć historia Europy jest jak wielka rzeka, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, co znaczy, że różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest jej wielkim bogactwem, to jednak zrąb tożsamości europejskiej jest zbudowany właśnie na chrześcijaństwie” – cytował papieża Polaka.

Reklama

Abp Polak życzył uczestnikom konferencji, aby refleksja, która dotyczy myśli kard. Ratzingera na temat chrześcijańskiej koncepcji Europy i Polski pozwoliła powrócić do tych fundamentów, które zwłaszcza w tym czasie przemian, mogą stać się nadzieją na przyszłość. – O takiej przecież nadziei właśnie przypominał nam kard. Ratzinger, gdy pisał kiedyś, że „Europa stała się wyrazem tego, co jednoczy, co wspólne, co poprzedza podziały i nigdy nie może być przez nie całkowicie usunięte. I dodał, że synonim pokoju i pojednania: to jest wielkość i pozytywna strona doświadczenia Europy w naszej epoce”. Może właśnie wobec wszystkich dzisiejszych trudności, które przeżywa Europa, trzeba nam do tego wracać i o tym pamiętać – zakończył prymas Polski.


jm / Bydgoszcz

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę