Nasze projekty
Fot. Grzegorz Boguszewski - fotoKAI

Abp Gądecki: światło Ewangelii jest nie do zgaszenia

Światło Ewangelii jest nie do zgaszenia - powiedział w Gnieźnie KAI abp Stanisław Gądecki. Przyznał, że jedno z najważniejszych pytań nadzwyczajnego spotkania biskupów z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, dotyczy sposobu ożywienia wiary młodego pokolenia.

Reklama

Przewodniczący KEP powiedział, że rocznicowe obchody skłaniają do przemyśleń nad tożsamością chrztu, ponieważ wydarzenie sprzed ponad 1000 lat determinuje naszą tożsamość. Dlatego, zdaniem abp Gądeckiego, ważne jest, by wrócić do przeszłości i zastanowić się nad całym dziedzictwem związanym z przyjęciem chrześcijaństwa. „Czy mamy lamentować, że rozpraszamy dziedzictwo ponad 1000 lat czy raczej poważnie zastanowić się nad tym, co w tej chwili jest do zrobienia, żeby ożywić wiarę?” – pytał hierarcha.

Zdaniem metropolity poznańskiego szczególnie ważne jest skłonienie młodego pokolenia do pytań o to, „czy warto zatracić się w sekularyzmie i świecie wartości rozproszonych, relatywnych, zamiast mieć grunt pod nogami”. To jest pytanie o to, czy mamy budować na piasku czy na skale – tłumaczy metropolita poznański dodając, że każdy chrześcijanin jest zobowiązany do budowania na skale.

„Dla nas przyszłością jest tylko tożsamość chrzcielna i tylko więź z Chrystusem. Wszystko inne doprowadzi do degrengolady” – podkreślił przewodniczący KEP przypominając hasło jubileuszowych obchodów: „Gdzie chrzest tam nadzieja”. Wskazał, że tam, gdzie jest uczciwie pojmowany chrzest – wraz z jego konsekwencjami ewangelizacyjnymi i zadaniami misyjnymi – tam jest przyszłość dla Kościoła.

Reklama

Pytany o to, jak zapatruje się na przyszłość chrześcijaństwa w Polsce abp Gądecki odparł: „Nie możemy poddawać się pesymizmowi, dlatego że światło Ewangelii jest nie do zgaszenia. Ludzie mogą tego nie zauważyć, ale Kościół i wiara są przyszłością”. Hierarcha dodał, że choć wysiłek przeciwników Ewangelii może być wsparty wieloma środkami, to jednak „Ewangelia ma tę przewagę, że nie potrzebuje wielkich środków a może osiągnąć wielkie rzeczy”.

Dzisiejsze zebranie Episkopatu w Gnieźnie jest częścią historyczną trzydniowych obrad. Jutro i pojutrze biskupi spotkają się w Poznaniu, gdzie będą debatować m.in. o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, duszpasterstwie rodzin i migrantach.


tk / Gniezno

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę