Nasze projekty

Uroczystości na Jasnej Górze coraz bliżej

Duchowe i organizacyjne przygotowania do sobotnich uroczystości 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze nabierają tempa. Na błoniach stoi już dużych rozmiarów scena, na wałach montowana jest specjalna dekoracja, trwają montaże ekip telewizyjnych i radiowych. Coraz liczniej docierają już kolejne piesze pielgrzymki, które tradycyjnie przybywają na święto Matki Bożej Częstochowskiej. Rozważania nowennowe głosi bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

Reklama

Wśród duchowych przygotowań najważniejszymi są Msze św. sprawowane o godz. 6.00 i 11.00 w Kaplicy Matki Bożej oraz o 18.30 na szczycie jasnogórskim, podczas których głoszone są specjalne kazania w ramach trwającej nowenny. Tegorocznym kaznodzieją jest bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, znany i ceniony ewangelizator.

W nawiązaniu do jubileuszu 300-lecia koronacji tematem przewodnim rozważań są słowa „Koronowana Służebnica. 9 spotkań z Maryją”. Dziś w siódmym dniu nowenny mowa jest o Matce Bożej Pośredniczce. – Przez dziewięć kolejnych dni będziemy z uwagą patrzeć na obraz Matki Bożej Częstochowskiej i wokół Niej koncentrować nasze myślenie, naszą medytację, odczytywać prawdy najważniejsze dla naszej wiary – mówił inaugurując nowennę bp Ryś.

Cykl rozważań rozpoczął się w czwartek 17 sierpnia, a zakończy w piątek 25 sierpnia, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W wieczornych Eucharystiach każdego dnia uczestniczą m.in. wierni częstochowskich parafii, przybywający w pieszych pielgrzymkach.

Reklama

Piesze pielgrzymki docierają nie tylko z parafii Częstochowy. Coraz liczniej przybywają już też kompanie z arch. łódzkiej i katowickiej, które corocznie przychodzą na uroczystości odpustowe Matki Bożej Jasnogórskiej. Na sobotnie święto wejdzie prawie 90 pielgrzymek pieszych, w tym jedna z największych Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Przybędą także grupy rowerowe i biegowe, a nawet pielgrzymka na rolkach. W sumie ponad 30 tys. pątników.

Wielkie przygotowania do jubileuszowego świętowania w najbliższą sobotę, 26 sierpnia, widać na palcu jasnogórskim. Od strony Bastionu św. Trójcy, na którym stoi pomnik Jana Pawła II, zamontowano już wielkich rozmiarów scenę. Na niej odbędą się wszystkie wykonania muzyczne (prawie 20 utworów) podczas wieczornego widowiska „Jasna Góra – Polska Kana”.

Widowisko stanowić będzie jeden z ważniejszych punktów głównych uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji. Ma być zrealizowane przez Telewizję Polską na najwyższym poziomie światowym z użyciem najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego.

Reklama

Rozmach projektu pokazuje ilość miejsc inscenizacyjnych: duża scena na Błoniach; mury jasnogórskie, na których odbędą się wszystkie inscenizacje rekonstrukcyjne (przyniesienie obrazu na Jasną Górę, oblężenie szwedzkie, koronacja) a także kaplica jasnogórska ze Świętym Obrazem, wieża klasztoru i Brama Lubomirskich. W projekcie weźmie udział ponad pół tys. artystów.

Koncert „Jasna Góra – polska Kana” powstał dzięki życzliwości i wsparciu premier Beaty Szydło i posiada jej patronat honorowy. Jego współorganizatorami są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A. oraz spółka realizatorów filmowych i telewizyjnych „Fabryka”.

Koncert będzie transmitowany przez Telewizję Polską w programie 1 od godz. 21.00.

Reklama

Specjalne przepustki powinni posiadać też zaproszeni goście. Wejście na podium na szczycie na Mszę św. o godz. 11.00 będzie możliwe tylko do godz. 10.15.


(KAI) it / Częstochowa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę