Nasze projekty
Kaplica Najświętszego Sakramentu na Jasnej Górze / © BPJG Magda Nowak

Jasna Góra: kaplica z największym w Polsce tabernakulum po remoncie

Kaplica św. Piusa X znajdująca się w jasnogórskim Wieczerniku została dziś uroczyście poświęcona po rocznym gruntownym remoncie. Kaplica służy do przechowywania Najświętszego Sakramentu, znajduje się w niej największe w Polsce tabernakulum mogące pomieścić ponad 200 puszek z Komunią św

Reklama

Pius X jest tym, który w 1904 r. ustanowił święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdy w 1909 skradziono korony z częstochowskiego obrazu, papież ofiarował diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski, które wykonał watykański złotnik. Św. Pius X nazywany jest też papieżem Eucharystii. Jasna Góra z kolei uznawana jest za Wieczernik Narodu. W ub. roku kapłani sprawowali tu Eucharystię ponad 75 tys. razy. Rozdzielono ponad 2 mln 700 tys. Komunii Św.

Jak podkreślił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, „Maryja jest Matką Eucharystii, a więc Tego, który staje się dla nas Chlebem, i stąd nie wyobrażamy sobie, żeby Chrystus nie miał jak najgodniejszego miejsca przechowywania w postaciach eucharystycznych tu, na Jasnej Górze”.

Reklama

Poświęcenia dokonał o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. „Niech zawsze Najświętsza Eucharystia przez wszystkich będzie otaczana szczególnym szacunkiem, niech będzie przez nas wszystkich adorowana, niech będzie godnie przyjmowana, nich będzie tym pokarmem, który umacniać będzie każdego z nas na drodze pełnienia tego powołania, którym Bóg nas obdarzył”.

Reklama
Kaplica Najświętszego Sakramentu na Jasnej Górze / © BPJG Magda Nowak

Na uroczystości poświęcenia odnowionej Kaplicy obecni byli także o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, o. Czesław Brud, administrator klasztoru oraz o. Zygmunt Bola, jasnogórski ceremoniarz, który sprawuje pieczę nad Kaplicą Najświętszego Sakramentu.

Reklama

Wieczernik, i znajdująca się w jego centralnym miejscu mała Kaplica Najświętszego Sakramentu, powstały na Jasnej Górze w latach 1921-1927. W 1919 r. Jasna Góra zaangażowała jako stałego architekta prof. Adolfa Szyszko-Bohusza z Krakowa. 15 czerwca 1920 przedstawił on projekt krużganków Wieczernika i przylegającej do nich spowiednicy. Prace trwały od wiosny 1921 do 1926 r.

W zamierzeniu Wieczernik miał być miejscem, gdzie udzielana jest Komunia św. i odbywa się spowiedź, szczególnie w czasie znacznego napływu pielgrzymów w okresie letnim. Dziełami prof. Bohusza są m.in. także: Szczyt, przebudowa wejścia do Skarbca, projekt szaf i gablot do Skarbca oraz półek w nowej bibliotece. On także zaprojektował Salę Maryjną, która po gruntownej renowacji i adaptacji została oddana w 2007 r. jako tzw. Nowa spowiednica, czyli Kaplica Sakramentu Pokuty, usytuowana tuż przy bramie wejściowej na Jasną Górę i na wprost wejścia do bazyliki.

Kaplica Najświętszego Sakramentu na Jasnej Górze / © BPJG Magda Nowak

Prace renowacyjne Kaplicy św. Piusa X nadzorował architekt współpracujący z Jasną Górą Jerzy Maciejowski. Zastosowano najnowsze technologie – okratowane drzwi z szybą zespoloną, wentylację, ogrzewanie podłogowe – tak, żeby warunki do przechowywania Najświętszego Sakramentu były jak najlepsze przez cały rok, także jesienią i zimą, kiedy w tym miejscu jest sporo wilgoci.

Jak tłumaczy o. Czesław Brud, administrator klasztoru, „przechowywanie Najświętszego Sakramentu wymaga pewnych warunków klimatycznych, najważniejsza jest niska wilgotność i dobra wentylacja, i to udało się w tej chwili w tym miejscu osiągnąć”. Odnowiony został także portal.

Jerzy Maciejowski zaprojektował na nowo przestrzeń kaplicy tak, aby nowe tabernakula, czyli szafy na Komunię św., zostały umieszczone w ścianach, „żeby wkuć się w ścianę, uwolnić przestrzeń, a jednocześnie zmieścić taką ilość puszek w sposób, który sprawia, że Chrystus jest tutaj uczczony godnie” – wyjaśnił projektant.

Tabernakula w Kaplicy mogą teraz pomieścić ponad 200 puszek z Komunią św. Tabernakulum ma formę nawiązującą do krużganków jasnogórskich.

Odrestaurowano także stare polichromie na sklepieniu, które do tej pory były niewidoczne.

Prace przy remoncie i renowacji trwały rok.


mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę