Nasze projekty

Maryja, która zmieniła zakon

Paulini są na Jasnej Górze od zawsze. Na początku nie byli gotowi na to, co może się wydarzyć wokół cudownego wizerunku. Maryi jednak nie przeszkodził fakt, że Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika to zgromadzenie kontemplacyjne

Reklama

Zakon Pauliński powstał na ziemi węgierskiej. Pierwszą paulińską wspólnotę zgromadził Bartłomiej, biskup Pecs. Zebrał on rozproszonych po lasach i grotach skalnych pustelników. Dla nich w 1225 r. wybudował konwent i kościół i nadał pierwszą regułę ustalającą styl życia klasztornego.

Jednak za ojca i założyciela zakonu paulińskiego uważa się bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, który pod wpływem objawienia razem ze swoimi pierwszymi uczniami założył klasztor, gdzie od razu zaczęli żyć według wzoru św. Pawła Pierwszego Pustelnika, kultywując szczególnie nabożeństwo do Matki Bożej.

W 1250 r. oba klasztory połączyły się pod przewodnictwem bł. Euzebiusza. Nowo utworzona społeczność przyjęła nazwę „Braci Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika”. Nadano im regułę św. Augustyna i oficjalnie zatwierdzono Zakon Św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Zakon rozprzestrzenił się na Węgrzech i Półwyspie Bałkańskim, w Polsce, Austrii i Niemczech, znany był także we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii, skąd dotarł do Ameryki Południowej wraz z pierwszymi pionierami chrześcijaństwa.

Reklama

Z węgierskiego klasztoru Marianosztra (Nasza Maria) książę Władysław Opolczyk sprowadził paulinów do Polski. Przybyli oni w 1382 r. do Częstochowy, otrzymując wzgórze jasnogórskie wraz z niewielkim kościołem pod wezwaniem Matki Bożej. W nim też umieścili  otaczany wielką czcią, Cudowny Wizerunek Matki Najświętszej, przywieziony przez fundatora z Bełza.

Zgodnie z założeniami zakonu o charakterze pustelniczym i kontemplacyjnym zakonnicy unikali początkowo duszpasterstwa otwartego, a także kaznodziejstwa i słuchania spowiedzi. Jednak otrzymany w 1384 r. obraz Matki Bożej spowodował rozwój kultu, i pojawiła się konieczność pracy duszpasterskiej, a szczególnie kaznodziejstwa i posługi w sakramencie pokuty. Później paulini podjęli też duszpasterstwo pielgrzymów, licznie przybywających do rozbudowującego się i zyskującego coraz większe znaczenie jasnogórskiego sanktuarium. Z czasem Jasna Góra stała się duchowa stolicą Polaków, symbolem wierności i religijności narodu, a także, jako pierwszy klasztor pauliński w Polsce, matką innych domów zakonnych.

Reklama

Obecnie Zakon Paulinów ciągle się rozwija. Aktualnie w Polsce paulinów można spotkać na Bachledówce k/Zakopanego, w Błotnicy k/Radomia, w Brdowie, w Częstochowie – św. Barbara (dom nowicjacki dla braci), w Krakowie na Skałce (klasztor i Wyższe Seminarium Duchowne), Leśnej Podlaskiej, Leśniowie – Żarkach (dom nowicjacki), Łęczeszycach, Oporowie k/Kutna, Łukęcinie, Paulinach-Mochowie, Toruniu, Warszawie, Wielgomłynach, Wieruszowie, Włodawie, Wrocławiu i Żarkach-Letnisko.


Ciekawostki w cyklu „Jasna Góra z bliska” piszemy w oparciu o materiały od jasnogórskich paulinów, wydane przez nich książki oraz informacje zawarte na stronie www.jasnagora.pl


Zobacz więcej ciekawostek w cyklu „Jasna Góra z bliska”!

Reklama

Kolejne teksty będą ukazywać się w środy i soboty.
Zapraszamy!

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę