Nasze projekty

70. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau

W Dachau będziemy modlić się o pomordowanych, o pojednanie polsko-niemieckie i o to, by Europa zawsze szanowała ludzką godność – zapowiada w rozmowie z KAI bp Artur Miziński. Zamordowano tam blisko 900 polskich księży

Reklama

W uroczystościach weźmie udział około tysiąca osób z naszego kraju, w tym 40 polskich biskupów. Organizatorem uroczystości jest archidiecezja Monachium i Fryzyngi, z jej ordynariuszem kard. Reinhardem Marxem.

Bp Miziński wskazuje, że dla większości polskich biskupów wydarzenia związane z obozem w Dachau są już historią, znaną jedynie z książek i opowieści. "Coraz mniej mamy świadków tamtych wydarzeń, a więc kapłanów, którzy mieli tę łaskę, że przeżyli obozową gehennę, która dla wielu zakończyła się męczeńską śmiercią" – dodaje sekretarz generalny KEP.

Podczas wizyty w Dachau polscy i niemieccy biskupi, księża i świeccy będą modlić się o pokój i pojednanie pomiędzy naszymi narodami. Wydarzenie to – zwraca uwagę bp Miziński – wpisuje się w kontekst 50. rocznicy słynnego już listu o przebaczeniu, jaki polscy biskupi wystosowali do episkopatu niemieckiego.

Reklama
Reklama

Sekretarz KEP zwraca też uwagę, że obecność polskiego duchowieństwa na terenie byłego hitlerowskiego obozu będzie potwierdzeniem pragnienia serc narodów polskiego i niemieckiego, to znaczy: stanięcia w prawdzie, nazwania rzeczy po imieniu i budowania wspólnoty pojednania i braterskiej miłości.

"Chcemy budować Europę wartości trwałych i niezmiennych, gdzie szacunek dla ludzkiej godności zajmuje miejsce centralne – powiedział KAI bp Miziński. – Chcemy być tam, modlić się tam za pomordowanych i budować europejską wspólnotę miłości między narodami z myślą o przyszłości, aby nigdy nie powróciły wydarzenia, które tam upamiętniamy" – dodał sekretarz generalny KEP.

Obok delegacji polskiego Episkopatu na uroczystości, które odbędą się na terenie muzeum byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau w uroczystości wezmą udział: 745 osób z Polski wśród nich 40 biskupów, ok. 600 księży i 150 świeckich. Z Niemiec przybędzie 25 polskich księży i ok. 200 przedstawicieli niemieckiej Polonii.

Reklama
Reklama

W kaplicy „Śmiertelnego Lęku Chrystusa“ odprawiona zostanie Msza św. koncelebrowana, które przewodniczyć będą abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP i kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi oraz przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec.

Po Eucharystii zostaną złożone wieńce i kwiaty pod znajdującą się na zewnętrznej ścianie kaplicy tablicą z brązu z reliefem przedstawiającym cierpiącego Chrystusa upamiętniającą martyrologię polskiego duchowieństwa w Kl Dachau. Odczytane zostaną nazwiska polskich i niemieckich błogosławionych, którzy zginęli w tym obozie koncentracyjnym.

O godz. 16.00 abp Gądecki i kard. Marx w katedrze we Fryzyndze będą przewodniczyć nabożeństwu z modlitwą o pokój i pojednanie. Nabożeństwo będzie miało charakter dziękczynny za pokój i jedność Europy. 29 kwietnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny ze Sieny, patronki naszego kontynentu. W kontekście konfliktów na Ukrainie, w Syrii i Iraku będą też zanoszone modlitwy o pokój w Europie i na świecie.

Reklama

 

70. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau

Natomiast w niedzielę 3. maja odbędą się uroczystości rocznicowe pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Dachau i Fundacji Bawarskich Miejsc Pamięci.

Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z Kościołów chrześcijańskich (katolickich, protestanckich i prawosławnych). Według szacunków Kościoła katolickiego do Dachau zostało zesłanych ok. 3 tys. zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, w tym 1780 z Polski. Spośród nich zamordowano 868 osób: 749 kapłanów diecezjalnych, 110 zakonników i 9 duchownych innych wyznań.

Poza duchownymi z Polski więźniami Dachau było m.in. 333 księży niemieckich, 169 francuskich, 159 czeskich i 110 austriackich. Niektórzy z nich po wojnie zostali wyniesieni do chwały ołtarzy.

W gronie 108 męczenników II wojny światowej św. Jan Paweł II na ołtarze wyniósł znaleźli się m. in. byli księża więźniowie Dachau, m. in. bł. bp Michał Kozal oraz bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, patron harcerzy.

Obóz założony przez hitlerowców 22 marca 1933 r. w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau nieopodal Monachium był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym dla izolowania politycznych przeciwników reżimu, duchownych i Żydów. Miał służyć jako wzór dla kolejnych obozów oraz jako „szkoła przemocy”.

W ciągu 12 lat jego istnienia w Dachau i obozach „filialnych” więziono ponad 200 tys. ludzi z 40 krajów okupowanych przez Niemcy. Zamordowanych zostało 148 802 więźniów (w tym około 28 tys. Polaków i 13 tys. Żydów).

Więźniowie obozu byli zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudomedycznych.

Tych, którzy przeżyli – ok. 67 tys. osób – wyzwoliły 29 kwietnia 1945 r. wojska amerykańskie.

Miejsce pamięci w Dachau odwiedza rocznie 800 tys. osób


tk, tom / Warszawa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę