Nasze projekty

„Milczenie”: Gdybyś był dobrym chrześcijaninem…

Starcie dwóch światów i religii nastąpi 17 lutego - tak reklamuje się najnowszy film Martina Scorsese. Tego dnia na ekrany kin wejdzie "Milczenie" - przejmująca opowieść o młodych, portugalskich jezuitach wyruszających do Japonii z misją odnalezienia swego dawnego mentora.

Reklama

Akcja rozgrywa się w XVII-wiecznej Japonii, gdzie właśnie trwają prześladowania chrześcijan. Do Portugalii docierają jedynie pogłoski, że o. Cristóvão Ferreira (w tej roli: Liam Neeson, który zagrał wcześniej m.in. w równie jezuickiej „Misji” Rolanda Joffé ) wyparł się wiary.

Czy to w ogóle możliwe? Przecież nikt nie potwierdził tych doniesień. A może to plotki? „Mamy porzucić człowieka, który zapalił w nas wiarę?” Młodzi jezuici przekonują swojego przełożonego, by wyraził zgodę na ich niebezpieczną wyprawę w poszukiwaniu zaginionego, po którym zaginął ślad. O tym, co w rzeczywistości im grozi przekonają się dopiero wtedy, gdy dotrą do wybrzeży Japonii i przyjdzie im ukrywać się przed prześladowaniami. Miejscowi chrześcijanie wolą bowiem sami zginąć, byle ocalić dla wspólnoty kapłana. Władze zdolne są do wszystkiego, by wykorzenić z Japonii chrześcijaństwo.

Tak. W tym sensie to niewątpliwie starcie dwóch światów i kultur. Chrześcijaństwo może jest i dobre, ale w Europie, w Japonii nie ma dla niego miejsca – twierdzą miejscowi naczelnicy. Jezuici przekonują zaś o uniwersalności: chrześcijaństwo wydało już owoce w Azji i nadal może je wydawać, wystarczy go nie niszczyć. Przeważa jednak argument siły. Dla chrześcijan nie ma miejsca w Japonii.

Reklama

milczenieskrin

Oglądając film Martina Scorsese trudno nie mierzyć się z pytaniami o to, czym w istocie jest chrześcijaństwo i jaką cenę może mieć wiara. Czy zawsze musi się uzewnętrzniać czy może być też milcząca? W jednym z listów do przełożonego, młody jezuita napisze „jeśli moje raporty się urwą – nie myśl, że umarliśmy”. Za jakiś czas doda: „Modlę się i nie dostaję odpowiedzi. Może jest nią milczenie?”

Reklama

Właśnie to pytanie o obecność i milczenie Boga należy do najważniejszych, jakie stawia Scorsese. Całkiem możliwe, że 74-letni reżyser zrealizował ten film dopiero teraz, choć miał go w planach od 30 lat, gdyż potrzebował czasu – nie tyle na pozyskanie środków ale na własne poszukiwania i dojrzewanie.

Widzom nie daje czarno-białych odpowiedzi. Pokazuje, że jest wiara prosta i jasna, która wie, że nawet będąc przymuszanym, wizerunku Jezusa nie wolno podeptać! I jest wiara „z Jezusem mówiącym z obrazu: nadepnij mnie”.

Przejmujące jest więc pytanie: jak długo jeszcze sprostamy? Jezuita w chwilach próby usłyszy podszepty przydzielonego mu tłumacza: „gdybyś był dobrym chrześcijaninem” zrobiłbyś to czy tamto, gdybyś był dobrym księdzem nie pozwoliłbyś, aby to się stało.

Reklama

Wiara ma różne twarze. Są chrześcijanie jak Mokichi, który ginie z psalmem na ustach i tacy, jak Kichijiro, o którym prześladowcy powiedzą, że „ma sporą praktykę” w deptaniu świętych wizerunków. Ale nawet i on, gdy w Japonii pozostanie już tylko jeden, ostatni kapłan, po raz kolejny wróci do niego z wyznaniem: „zdradziłem ciebie, rodzinę i naszego Pana. Wyspowiadaj mnie ojcze”.

milczenieskrin2

„Milczenie” zostało zrealizowane na podstawie wydanej właśnie przez Znak powieści Shūsaku Endō, jednego z najwybitniejszych pisarzy japońskich XX wieku. Wydana w 1966 r. książka oparta na prawdziwych wydarzeniach to najważniejsze dzieło w jego twórczości. Jej lektura przybliża czytelnikowi, ale też widzowi filmu Scorsese, dramatyczne zmagania Sebastião Rodriguesa. Jesteśmy w środku próby wiary, jaką przeżywa ten jezuita.

Poszukiwany przez niego o. Ferreira to postać autentyczna. Żył w latach 1580-1650 a poddany torturom, wyrzekł się chrześcijaństwa i został buddyjskim mnichem.

Oglądając film warto jednak pamiętać o czczonych także w Polsce męczennikach japońskich, którzy w czasach, kiedy dzieje się akcja filmu, oddali życie za wiarę: św. Pawle Miki i jego 25 towarzyszach (w liturgii wspominani są 6 lutego) oraz o 205 męczennikach japońskich, wśród których byli zarówno duchowni (jezuici, dominikanie, augustianie) jak i świeccy; zarówno Japończycy jak i obcokrajowcy. Może teraz dzięki filmowi Scorsese ci autentyczni świadkowie wiary będą bardziej rozpoznawalni w Polsce.

A tak na marginesie – chrześcijaństwo dotarło do Japonii w 1549 r. dzięki, jednemu z pierwszych jezuitów św. Franciszkowi Ksaweremu. W 1592 jezuici zostali wyrzuceni z tego kraju, w 1626 został wydany edykt zakazujący wyznawania chrześcijaństwa i przez 250 lat, aż do 1873 roku było ono zakazane. Obecnie chrześcijanie stanowią 1 proc. mieszkańców.

„Milczenie” – reż. Martin Scorsese
W rolach głównych: Andrew Garfield (jako Sebastião Rodrigues) i Adam Driver (jako Francisco Garrpe)
Zdjęcia: Rodrigo Prieto (nominacja do Oscara)
Czas trwania: 160 min
Dystrybutor: Gutek Film
Premiera w Polsce: 17 lutego 2017


TYLKO U NAS KSIĄŻKĘ „MILCZENIE”
KUPISZ Z RABATEM 30%

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,68225,Milczenie?utm_source=stacja7&utm_medium=wklejka&utm_campaign=Milczenie

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę