Nasze projekty

Dawała życie w miejscu śmierci. Dziś premiera filmu „Położna” o Stanisławie Leszczyńskiej

Choć w Auschwitz pracowała tylko przez półtora roku zdążyła w tym czasie odebrać aż 3 tysiące porodów, ratując w ten sposób zarówno dzieci jak i ich matki. Dziś w Internecie o godz. 20 premiera festiwalowa filmu "Położna" o Stanisławie Leszczyńskiej.

Reklama

Reżyserką filmu i autorką scenariusza jest stryjeczna wnuczka Stanisławy Leszczyńskiej – Maria Stachurska. Obraz jest dokumentem opowiadającym o życiu i pracy słynnej „położnej z Auschwitz”, która starała się przywracać swoją pracą w nieludzkich warunkach godność zarówno kobietom jak i ich dzieciom. Nie wykonywała też rozkazu naczelnego lekarza obozu, który brzmiał, że ma topić wszystkie noworodki urodzone przez Żydówki. 

– Prawdziwym cudem jest, że pomimo panujących w bloku porodowym dramatycznych warunków sanitarnych żadna z kobiet ani dzieci w czasie porodu odbieranego przez Leszczyńską nie umarła – mówi Maria Stachurska. 

Film obecnie jest wyświetlany jedynie na festiwalach filmowych, w których bierze udział. W czwartek można go było zobaczyć na stronie Kraków Film Festival, po uiszczeniu drobnej opłaty. Płatności dokonuje się wchodząc na stronę https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/program/#/p/wszystkie%20wydarzenia/wszystkie%20dni/wszystkie%20sekcje

Reklama
Reklama

Po uiszczeniu opłaty otrzymamy link do filmu oraz nr zgłoszenia, a 4 czerwca, w czwartek, kilka minut przed godz 20 trzeba zalogować się wpisując tytuł filmu: POŁOZNA. Dystrybutorzy podkreślają, że warunkiem wejścia filmu do kin jest właśnie duże powodzenie jego premiery Internetowej. 

Stanisława Leszczyńska jest już Służebnicą Bożą Kościoła katolickiego, a jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1992 r. W 1996 roku trumnę z doczesnymi szczątkami Stanisławy Leszczyńskiej przeniesiono z cmentarza do krypty kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Bałutach, która znajduje się pod kaplicą Matki Boskiej Łódzkiej.

Reklama
Reklama

Położna / The Midwife – official trailer from SQUARE film studio on Vimeo.

ZDJĘCIE: Krzysztof Mordak/Materiały producenta

ad/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę