Nasze projekty
Fot. Fotolia

Fatima. I świat się zmienił

Fatima. Jedyna miejscowość w Portugalii o nazwie, która pochodzi od imienia córki Mahometa, uważanej za najdoskonalszą z kobiet islamu. Co było powodem, że Matka Boża wybrała właśnie to miejsce, by przekazać największe, po biblijnych, proroctwa dla świata?

Reklama

Patrząc na dzisiejsze zdarzenia od razu może kusić nas pytanie – dlaczego właśnie tam? Jaki związek ma nazwa miejsca z muzułmanami? Czy ataki islamistów na cywilizację zachodnią były zapowiadane w Fatimie, czy są częścią trzeciej tajemnicy, która – jak jeszcze niektórzy twierdzą – nie została w pełni ujawniona?

“Fatima. Ostatnia tajemnica”, film w reżyserii Andreasa Gorrigio jest bardzo ciekawą odpowiedzią na postawione wyżej pytania. To niesamowicie rzetelnie stworzony obraz. Wątek fabularny – pokazujący codziennie życie bohaterki filmu – łączy się z wątkami dokumentalnymi i wypowiedziami ekspertów na temat związków treści objawień z historią ostatniego stulecia. To połączenie jest bardzo dynamiczne i trafne. Widzimy codzienne życie kobiety, która szuka odpowiedzi na pytanie o sens pewnych osobistych zdarzeń, dokładnie tak, jak wielu z nas. I widzimy konkretne fakty historyczne, które są interpretowane przez grono naukowców, dziennikarzy z różnych stron świata, ludzi Watykanu oraz duchownych z Rosji czy Polski. A liczba zdarzeń, które mają związek z objawieniami fatimskimi jest zaskakująca. Film opowiada o uzdrowieniu św. Ojca Pio z choroby nowotworowej zaraz po zakończeniu peregrynacji figury M.B. Fatimskiej we Włoszech, zamachu na św. Jana Pawła II i w obszerny sposób o komunistycznych błędach, które rozlały się z Rosji na sporą część świata z Chinami i Koreą Północną włącznie.

Reklama

„Fatima. Ostatnia tajemnica” – ZOBACZ LISTĘ KIN


Celem reżysera nie jest jednak budzenie grozy, lecz przedstawienie dowodów, że Fatima to zwycięstwo nad złem, jakim jest komunizm. Jednym z nich jest choćby podpisany 8 grudnia 1991 r., czyli w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Maryi, akt o rozpadzie ZSRR. Zbieg okoliczności? Cztery lata wcześniej, dokładnie tego samego dnia, prezydent Rosji M. Gorbaczow i prezydent USA R. Regan podpisują porozumienie o kontroli broni atomowej. Ten dzień jest symbolem troski Matki Bożej o przywrócenie pokoju na świecie.

Obserwując kolejne wątki historyczne w filmie “Fatima. Ostatnia tajemnica”, zaczynamy rozumieć, że objawienia fatimskie naprawdę są największymi po biblijnych proroctwami danymi człowiekowi. I że nieprawdziwe jest twierdzenie, iż Bóg milczał w czasie wojny. Bóg nie milczy! W tych objawieniach świat słyszy konkretne wskazówki, co trzeba robić, żeby ocalić ludzkość od zagłady i samozniszczenia. Maryja obiecuje przecież trójce małych portugalskich dzieci, że jeżeli milion osób w ich kraju zacznie codziennie odmawiać różaniec, to nie zaznają dramatu wojny. I rzeczywiście, Portugalia nie doświadczyła II wojny światowej. To obietnica analogiczna do biblijnej Niniwy, która także została ocalona dzięki modlitwom. Jednak Matka Boża w Fatimie swoją prośbę kieruje do całego świata, nie tylko do jednego kraju i trójki dzieci. Prosi również papieża i biskupów, by zawierzyli Świat i Rosję Jej Niepokalanemu Sercu. Ta prośba zostaje spełniona przez Piusa XII, ale nie w pełni. II Wojna Światowa zaraz po tym akcie nabiera innego kierunku. Hitler zaczyna przegrywać. Jednak świat musi zmierzyć się z innym totalitarnym przywódcą, Stalinem i z największymi dramatami komunizmu – największym błędem Rosji, ideologią, która została podszyta intelektualną myślą, przez co stała się bardziej atrakcyjna od faszyzmu i pozornie dobra.

Reklama

W 1984 roku Jan Paweł II, czyli dwa lata po zamachu, dokonuje całkowitego zawierzenia Świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, dokładnie tak, jak przekazała to Łucja. Czyni to, czego nie mógł spełnić Pius XII. Eksperci podkreślają, że ten akt uchronił nas przed atomową zagładą. Zaś historia pokazała, że w kolejnych latach Rosja zaczyna się już nawracać. Krótko po tym akcie Michaił Gorbaczow rozpoczyna reformę ZSSR i przywrócona zostaje wolność religijna.

Reklama

W filmie pojawia się także wątek spotkania Jana Pawła II z Ali Agcą po zamachu. Media wielokrotnie pokazywały scenę z więzienia i bardzo mocny był przekaz o przebaczeniu. Ale czy to przebaczenie spotkało się z przyjęciem? Rzecznik Watykanu J. Navarro Valls, który był blisko Jana Pawła II, opowiada w filmie, że dla Ali Agci wcale nie było istotne przebaczenie, istotne było coś innego, chciał poznać trzecią tajemnicę fatimską. “Jeżeli jest prawdziwa – mówi do Papieża Ali Agca – to znaczy, że jestem narzędziem Boga”.Ta rozmowa dzisiaj bardzo mocno wybrzmiewa. Pokazuje fanatyzm, z którym mamy dzisiaj do czynienia już wszyscy. Można zapytać, dlaczego? Wszystko zostało spełnione, tak jak prosiła Maryja. Ale czy modlimy się tak, jak Ona prosi? Czy modlimy się codziennie o pokój na świecie tak, jak prosił św. Jan Paweł II? Czy stawiamy sobie za wzór dzisiaj trójkę portugalskich dzieci?

Wart uwagi jest jeszcze jeden wątek z filmu. W 1917 roku W. I. Lenin zalegalizował w Rosji rozwody i aborcję. Każdy obywatel mógł ich dokonywać bezpłatnie. Od czasu rozpadu ZSRR, to prawo już nie jest tak powszechnie stosowane. Rosja zaczyna prowadzić prorodzinną politykę. Rosja się nawraca.

“Fatima. Ostatnia tajemnica” to mocny film o współczesnym świecie. To film, który pokazuje, jak świat się zmienił dzięki modlitwie. To film, który daje nadzieję.

https://stacja7.pl/wp-content/uploads/2021/04/reklamy_miriam_800x450.jpg

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę