Nasze projekty

Rodzinna Droga Krzyżowa 

Kryzys związany z koronawirusem i konieczność pozostania w domach sprzyja zorganizowaniu czegoś, o czym nigdy nie pomyślelibyśmy w normalnej sytuacji. Jedną z nich jest rodzinna Droga Krzyżowa.

Reklama

Dziś piątek. Wielki Post. Wielu z nas po południu bądź wieczorem udałoby się do kościoła na nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Sytuacja epidemiczna zmusza nas do podjęcia decyzji wręcz odwrotnej – by pozostać w domu. 

Pamiętajmy: można odprawić sobie Drogę Krzyżową indywidualnie. Stacja7.pl zebrała wiele propozycji rozważań [TUTAJ], które możemy sobie przygotować i je odczytać. Co więcej, możemy wziąć udział w licznych nabożeństwach Drogi Krzyżowej transmitowanych w internecie. Ale możemy też zorganizować takie nabożeństwo inaczej: rodzinnie, wspólnie.

Reklama

1. Przygotujmy 14 stacji

Inspirację możemy czerpać od samego Prymasa Wyszyńskiego. Kiedy internowany przez władze PRL, znalazł się w celi w Rywałdzie, jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobił, to zorganizowanie sobie Drogi Krzyżowej. Na białych ścianach celi wyrył czternaście stacji (ich repliki możemy dziś obejrzeć w kaplicy Domu Rekolekcyjnego na Bielanach w Warszawie). Tkwi w tym wielki sens – zorganizować sobie przestrzeń, w której jesteśmy – czy to pusta niemal cela, czy to mieszkanie, czy większy dom – tak, by podjąć modlitewną drogę – móc przemieszczać się w czasie nabożeństwa z miejsca na miejsce, ze stacji do stacji. 

Znajdźcie miejsce dla czternastu stacji Drogi Krzyżowej. Może uda się je skromnie przyozdobić: ustawić krzyże, wydrukować i sporządzić obrazki ilustrujące poszczególne stacje. Bądźcie kreatywni.

Pamiętajcie, to tylko propozycja. Zawsze można odprawić Drogę Krzyżową, zbierając się w jednym miejscu, np. wokół stolika z krzyżem albo przed krzyżem zawieszonym na ścianie.

Reklama

2. Przygotujmy tekst

Wybierzcie jedną z propozycji rozważań [dostępne TUTAJ] i wydrukujcie. Zawsze można pozostać proekologicznym i czytać ze smartfona.

Reklama

3. Przygotujmy intencje

Choć nie jest to konieczność, przed wspólnymi rozważaniami warto pomyśleć nad intencją – jedną, ogólną, lub 14 przypisanymi do każdej ze stacji. W ten sposób każdy z członków rodziny znajdzie we wspólnej modlitwie przestrzeń do modlitwy w swoich sprawach, troskach, problemach ale i sytuacjach, za które szczególnie chce podziękować.

4. Ustalmy godzinę

To ważne, by cała rodzina mogła wspólnie odprawić nabożeństwo.

5. Wyznaczmy prowadzącego i zadania

Może to być tato, mama, babcia, dziadek, jedno z dzieci. To on rozpocznie nabożeństwo znakiem krzyża. Przeczyta tekst wprowadzenia, będzie zapowiadał kolejne stacje. Ustalcie zadania dla pozostałych osób. Ktoś może trzymać przecież krzyż, dwie inne osoby mogą trzymać świece. Najlepiej wszystko zorganizować tak, by każdy aktywnie uczestniczył w modlitwie.

6. Start!

O oznaczonej godzinie rozpocznijcie modlitwę. Możecie posłużyć się tym porządkiem:

 

Porządek Drogi krzyżowej:

 

Prowadzący: W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego

Wszyscy: Amen

 

Prowadzący czyta rozważanie wstępne. Jeśli wybrana propozycja takiej nie ma można odczytać tę modlitwę:

 

Panie Jezu, mój Zbawicielu. Pragniemy w naszej wspólnej modlitwie przeżywać i kontemplować Twoją mękę i śmierć na Krzyżu. Ten Krzyż jest nadzieją. To znak Twojej miłości do nas, znak zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. To znak, że każdy trudny czas z Twoją pomocą staje się zwycięstwem.  Pragniemy towarzyszyć Ci na drodze krzyża. 

 

Wszyscy (śpiewają lub mówią): Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami!

 

Jeśli są przygotowane w domu stacje, wszyscy przechodzą do pierwszej stacji

 

Prowadzący: Stacja pierwsza. Sąd przed Piłatem. 

 

Prowadzący (mówi lub śpiewa): Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie

 

Wszyscy: Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył

 

Jedna z osób (na przykład mama) mówi szczególną intencję, w której modlimy się właśnie teraz. 

 

Inna z osób czyta rozważanie pierwszej stacji

 

Prowadzący (mówi lub śpiewa): Któryś za nas cierpiał rany. Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami!

 

W tym wzorze odmawiamy wszystkie 14 stacji

 

Zakończenie:

Prowadzący odczytuje rozważanie na zakończenie, lub swoimi słowami podsumowuje wspólną modlitwę. Propozycja:

 

Panie Jezu Chryste, Krzyż, który dźwigałeś i na którym oddałeś życie, był krzyżem cięższym o krzyże każdego z nas: naszych grzechów, słabości, naszych cierpień i trosk, naszych niepokojów i pytań o jutro. Pragniemy i my podjąć nasze krzyże: zmierzyć się z trudnościami, nie tracić nadziei w niebezpieczeństwie, pamiętać o odpowiedzialności za siebie i za innych, pamiętać o życiu ziemskim, ale i niebieskim, dokąd nas prowadzisz.  Powiedziałeś przecież: Kto chce iść za Mną, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Pomóż, Panie, wytrwać przy Tobie w krzyżu, abyśmy mogli razem z Tobą cieszyć się chwałą zmartwychwstania. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Teraz można pomodlić się w intencjach Kościoła i świata w trudnej sytuacji kryzysu epidemicznego, za chorych, szczególnie dotkniętych chorobą, za służbę zdrowia, nasze rodziny i za nas samych.

 

Prowadzący kończy modlitwę: W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę