Nasze projekty

Lektura niebanalna

Lubię letnie wieczory. Szczególnie, kiedy czeka na mnie ciekawa pozycja, w której odnajduję odpowiedzi na pojęcia, o których nie wiedziałam, co myśleć i uzupełniam braki, chociaż jestem ciągle na początku drogi. Rwę się do pierwszej strony i tak kartka po kartce uświadamiam sobie, że jednak papierowi przyjaciele są lepsi. Może to kwestia podejścia, a może zaprzyjaźnienia.

Reklama

Biorąc udział w pewnym konkursie, religijnym rzecz jasna, zostałam obdarowana mnóstwem książek związanych z nauczaniem Jana Pawła II. Cieszę się jak dziecko, choć to ostatnie moje dziecięce chwile, że mam to szczęście chłonąć wszystkie te wiadomości napisane przez wybitne postaci życia codziennego. Książkę, którą wybrałam, jako pierwszą napisali: Giovanni Reale (profesor historii filozofii starożytnej) oraz Angelo Scola (patriarcha Wenecji). Książka nosi tytuł Dialog o wartości człowieka.

Lektura niebanalna

Jeśli mam być szczera nie mam pojęcia czy książka ta jest znana, przynajmniej czytelnikom Stacji7, bo to pozycja nie tak popularna i nader wytężająca zwoje mózgowe. Ale chwała i pokłony temu, kto da się namówić. Żałować nie będzie. Polecając a nie argumentując moje słowa rzuciłabym na wiatr, więc postaram się nie siłowo opowiedzieć to i owo.

Reklama

Lektura niebanalna

Publikacja składa się z dwudziestu jeden rozdziałów, rozpoczynających się cytatem nawiązującym do tematyki rozdziału. W wprowadzeniu Armanda Torna zaznacza Dialog Scoli i Realego doprowadza do Chrystusa, który poza wszelką filozofią wyjaśnia, kim jest człowiek i jak może on zrozumieć samego siebie. Oczywiście, w rozmowie zostaje podjęte zagadnienie miłości; Kardynał i Filozof nie zapomnieli też i pięknie, Kościele, wierze, a nawet o demokracji i korzeniach Europy. Słuchając tych dwóch rozmówców, spostrzegamy taki efekt wywrze na czytelniku lektura książki, że powoli otwierają się przestrzenie, dzięki którym nasze horyzonty się poszerzają i przenika je zmysł krytyczny.

W platońskim dialogu zbieżność poglądów jest oczywista i sprowadza się do nauki, jaką kierował dla świata Jan Paweł II. Tematy, jakie są podejmowane to między innymi: ateizm, nihilizm, relatywizm, wolność i samowola, demokracja, wielokulturowość, pojęcie osoby, cierpienie i śmierć, miłość i piękno. Zagadnienia te nurtują i krążą ciągle w naszych głowach. Zazwyczaj nie wiemy jak się odnieść do terminu lub nie chcemy się zbłaźnić, podając swoje racje, co do zagadnienia. Książka ta to podanie w pigułce odpowiedzi i usystematyzowanie naszych dywagacji. Dialog ten może nie jest łatwy, a słownictwo trudne do zrozumienia, nie komunikatywne dla człowieka czasów komputera i nowych gadżetów, ale przy odrobinie chęci i samozaparcia, możemy podrasować swój język i wprowadzić nowe słownictwo w naszej rzeczywistości. A może skonfrontować swoje racje z tymi zawartymi w książce. Lektura niebanalna, czasami zaskakująca, dająca duże pole do popisu naszych przemyśleń. Pozwalająca sięgnąć głęboko w nasze przekonania i utwierdzić nas w nich, a może przeciwnie naprowadzić na inne spojrzenie na sprawę. Ostrzegam: bardzo wciągająca!Lubię letnie wieczory. Dzięki nim następny dzień można spędzić na rozważaniu form piękna czy też zastanowić się nad tym, czym jest prawdziwa miłość i dlaczego współczesny człowiek nie potrafi kochać. Lubię letnie wieczory.”Skończyła się era zwyczajnego katolicyzmu, a rozpoczęła się epoka katolicyzmu heroicznego. Nie da rady już dłużej być katolikiem z przypadku, ale trzeba być katolikiem z przekonania.”
fr. Terence Henry

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę