Nasze projekty

Studiuj Biblię online. Ruszyła platforma e-learningowa

Chcesz pogłębić wiedzę o swojej ulubionej księdze Pisma Świętego? Interesujesz się biblistyką? Portal Orygenes, skupiający najlepszych polskich biblistów uruchamia Uniwersytet Biblijny online!

Na nowo powstałej platformie e-learningowej do końca roku znajdzie się łącznie 80 kursów obejmujących różne poziomy zaawansowania wiedzy biblijnej u słuchaczy. Na starcie jest ich 52. Razem będzie to tylko w tym roku 500 godzin wykładów w różnej formie: wideo, audio i tekstu. Pomysłodawcy Uniwersytetu zapewniają, że wykładów będzie systematycznie przybywać, a wszystkie będą bezpłatnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

– Idea powołania takiej „uczelni” zrodziła się kilka lat temu, gdy odkryliśmy, jak wielką rolę w docieraniu Słowa Bożego do ludzi zaczął odgrywać Internet. Dostrzegliśmy jednocześnie, jak bardzo brakuje treści prezentujących rzetelną wiedzę biblijną, przy jednocześnie dużym zainteresowaniu Polaków tą tematyką – mówi ks. Mateusz Wyrzykowski, współtwórca Uniwersytetu Biblijnego. Dodaje, że często spotykał się z potrzebą „szkoły przenośnej”, zgłaszaną przez mieszkańców wsi czy małych miejscowości, dla których udział w zajęciach organizowanych przez ośrodki takie jak KUL, UAM czy UKSW jest niemożliwy.

Podkreśla, że – tak jak na zwykłym uniwersytecie – wszystkie dostępne słuchaczom materiały będą oznaczane stopniem zaawansowania, tak by coś dla siebie znaleźli wszyscy: zarówno ci, którzy szukają inspiracji do własnej Lectio Divina, jak i ci, którzy podstawy biblistyki mają już za sobą, a chcą pogłębić wiedzę już posiadaną.

Reklama

Twórcami treści dostępnych na Uniwersytecie są najwybitniejsi bibliści w Polsce, tacy jak ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Janusz Kręcidło, bp prof. Michał Janocha, siostra dr Judyta Pudełko, dr Danuta Piekarz, dr Piotr Zaremba, dr Marcin Majewski i wielu innych. Część wykładów została przygotowana specjalnie na potrzeby Uniwersytetu, a część powstała przy okazji różnych głoszonych przez nich wykładów czy konferencji.

Uniwersytet Biblijny jest całkowicie otwarty: nie trzeba płacić czesnego, zapisywać się na listy chętnych czy dopasowywać swój plan zajęć do planu wykładów różnych wykładowców. Na razie nie ma też egzaminów, choć twórcy nie wykluczają, że będą jakieś formy sprawdzania wiedzy zdobytej przez studentów czy wystawiania dyplomów ukończenia. – Możliwość przeprowadzania testów na naszej platformie istnieje, ale jest jeszcze w fazie organizacyjnej – przyznaje ks. Mateusz Wyrzykowski.
Twórcy mają w planach również uruchomienie aplikacji ułatwiającej dostęp do materiałów multimedialnych.

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę