Nasze projekty

Czytamy Apokalipsę w liturgii: GNIEW BOŻY

Przez dwa ostatnie tygodnie roku liturgicznego Kościół w liturgii Słowa dni powszednich czyta Apokalipsę św. Jana. Idealną lekturą towarzyszącą codziennemu Słowu może być więc w tych dniach "Straszna Książka".

Reklama

We wtorek po Niedzieli Chrystusa Króla, rok B, czytamy w liturgii rozdział 5 Apokalipsy św. Jana:

 

Ja, Jan, ujrzałem: Oto biały obłok, a Siedzący na obłoku, podobny do Syna Człowieczego, miał złoty wieniec na głowie, a w ręku swoim ostry sierp. I wyszedł inny anioł ze świątyni, wołając głosem donośnym do Siedzącego na obłoku: „Zapuść twój sierp i żniwa dokonaj, bo przyszła już pora dokonać żniwa, bo dojrzało żniwo na ziemi”. A Siedzący na obłoku rzucił swój sierp na ziemię i ziemia została zżęta. I wyszedł inny anioł ze świątyni, która jest w niebie, i on miał ostry sierp. I wyszedł inny anioł od ołtarza, mający władzę nad ogniem, i donośnie zawołał do mającego ostry sierp: „Zapuść twój ostry sierp i poobcinaj grona winorośli ziemi, bo jagody jej dojrzały”. I rzucił anioł swój sierp na ziemię, i obrał z gron winorośl ziemi, i wrzucił je do tłoczni ogromnej Bożego gniewu. I wydeptano tłocznię poza miastem, a z tłoczni krew trysnęła aż po wędzidła koni na tysiąc i sześćset stadiów.

Reklama

Ap 14,14-20

Rozważając te opisywane w Apokalipsie wydarzenia obaj autorzy „Strasznej książki” skupiają się na znaczeniu „żniw” oraz Bożego gniewu, obaj zwracają również uwagę na nieodłączne ich powiązanie. 

O. Adam uważa wręcz, że poprzez to zestawienie św. Jan „chce nam pokazać zasadę dotyczącą końca tego świata, a będzie ona opowiadała o gniewie Bożym”. Nie interpretuje tego gniewu tak, jak często myśli się o zagniewanym Panu Bogu. Podkreśla, że ów gniew jest skierowany przeciwko złu panoszącemu się na świecie i w człowieku, a nie przeciwko samemu człowiekowi. I zadaniem owego gniewu jest jakby wyciśnięcie zła z człowieka – stąd metafora tłoczni wina. Gniew Boży wynika również z miłości do człowieka. „To jest ostatni moment dla ludzkości. To jest ostatni moment świata. Do tej pory Bóg zachowywał się trochę tak, jakby się wycofał, zostawił ludziom wolność. Szanował tę wolność. Na końcu czasu uruchamia się cała Boża zapalczywość, czyli Jego miłość” – zauważa o Adam. I konkluduje:

Reklama

„Gniew Boży polega na tym, że Bóg nie może znieść, że my, stworzeni do czegoś cudownego, pięknego, dobrego, świętego daliśmy się oszukać złu. Daliśmy się zwieść. Bóg, kiedy to widzi, uruchamia cały swój gniew, który jest tak naprawdę przepiękny. To gniew Kogoś, kto kocha. Kiedy widzimy na przykład osobę piękną, która robi coś, co ją oszpeca, od razu mamy ochotę reagować i powiedzieć, żeby tego nie robiła.”

Zastanawiając się nad Bożym gniewem z perspektywy biblijnej ks. Marcin woli raczej klasyczną interpretację, mówiącą o tym, że Boży gniew jest skierowany przeciwko grzesznikom. Pisze: „Apokalipsa często podkreśla dramatyczną różnicę pomiędzy losem sprawiedliwych i grzeszników, żeby zmotywować nas do opowiedzenia się po stronie Baranka. Dlatego tak drastycznie prezentuje koniec tych drugich, używając obrazu tłoczni wina. Nie chodzi o wyciskanie z człowieka grzechu, bo tego Bóg bez nas zrobić nie może. Chodzi raczej o zagładę, jaką grzech na nas sprowadza.”

Przywołując różne podobieństwa tego fragmentu do ksiąg Starego Testamentu, ale też metafor używanych przez Pana Jezusa w Ewangeliach oraz interpretacji św. Pawła, ks. Marcin podsumowuje:

Reklama

„Zagniewany Bóg nie czyni nic innego, jak tylko wydaje nas na pastwę naszego grzechu; pozwala przeżyć do końca przekleństwo życia bez Bożej miłości. (…) Tylko ci, którzy należą do Baranka mogą uniknąć niszczycielskiej siły zła, którego działanie dopuszcza gniew Boży.”

Więcej rozważań na temat tego i kolejnych rozdziałów Apokalipsy znajdziesz w “Strasznej książce”>>

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę