Nasze projekty

Czytamy Apokalipsę w liturgii: BABILON

Przez dwa ostatnie tygodnie roku liturgicznego Kościół w liturgii Słowa dni powszednich czyta Apokalipsę św. Jana. Idealną lekturą towarzyszącą codziennemu Słowu może być więc w tych dniach "Straszna Książka".

Reklama

W czwartek po Niedzieli Chrystusa Króla, rok B, czytamy w liturgii rozdział 18 Apokalipsy św. Jana:

Ja, Jan, ujrzałem anioła zstępującego z nieba i mającego wielką władzę, a ziemia od chwały jego rozbłysła. I głosem potężnym tak zawołał: „Upadł, upadł Babilon – stolica. I stała się siedliskiem demonów i kryjówką wszelkiego ducha nieczystego, i kryjówką wszelkiego ptaka nieczystego i budzącego odrazę”. I jeden potężny anioł dźwignął kamień wielki jak kamień młyński i rzucił w morze, mówiąc: „Tak z rozmachem Babilon, wielka stolica, zostanie rzucona i już się wcale nie znajdzie. I głosu harfiarzy, śpiewaków, flecistów, trębaczy już w tobie się nie usłyszy. I żaden mistrz jakiejkolwiek sztuki już się w tobie nie znajdzie. I terkotu żaren już w tobie nie będzie słychać. I światło lampy już w tobie nie rozbłyśnie. I głosu oblubieńca i oblubienicy już w tobie się nie usłyszy: bo kupcy twoi byli możnowładcami na ziemi, bo twymi czarami omamione zostały wszystkie narody”. 

Ap 18,1-2.21-23

Reklama

Czytany dziś w liturgii fragment Janowej Apokalipsy to opis upadku Wielkiej Nierządnicy, która na czole ma wypisane tajemnicze imię „Wielki Babilon”. Komentując w „Strasznej książce” te rozdziały księgi ks. Marcin Kowalski przypomina, że w różnych czasach próbowano przyrównywać opisaną tu postać Nierządnicy czy figurę Babilonu do różnych siedlisk zła: imperiów, tyranów. „To także odbicie historii świata, w której systemy polityczne i ideologie wydają wojnę Chrystusowi i Jego Kościołowi. Choć oddani są Bestii, ich władza, jak stwierdza Jan, trwa krótko i służy ostatecznie Bożym zamysłom” – zauważa biblista. 

O. Adam z kolei zauważa, że rozdziały opisujące Nierządnicę i upadek Babilonu to opisy mechanizmów rządzących ogólnoświatowym złem. Ich wspólną cechą jest duchowe cudzołóstwo. „Nierządnica jest w tym obrazie królową wszystkich, którzy (..) nie są z Bogiem, którzy porzucają miłość Boga dla innej miłości”. Rozdział 17 i 18 Apokalipsy opisują konsekwencje tego, co się dzieje, gdy za tą niewiernością Bogu pójdziemy. „Ten rozdział jest (…) opowieścią o świecie zamieszanym w handel, politykę, finanse. Mówi o tym, że machina zła działa w zwyczajnym, ukształtowaniu świata. Zachęcam więc do samodzielnej lektury tego fragmentu. Można w nim zobaczyć analogie do takich mechanizmów jak wyścig szczurów czy pogoń za pieniądzem. Spróbuj na jego podstawie poszukać struktur zła, w które być może już weszliście. To są realne rzeczy takie jak: malwersacje, nieuczciwość, szukanie siebie, egoizm. Pozornie nie demoniczne, tylko życiowe.” – pisze o. Adam. 

Ks. Marcin pisze natomiast: „Babilon już upadł, jego klęska jest pewna i zmierza już wielkimi krokami przez historię. Bóg wzywa swoich wybranych, żeby uchodzili z miasta niesprawiedliwości (Ap 18, 4; zob.
Iz 52, 11 ). Co oznacza to wezwanie? W jaki sposób chrześcijanie mają uciekać z Babilonu, jeśli jest to symbol tego świata? Czy możemy się od niego oderwać? Z pomocą przyjść nam może tekst św. Pawła (1 Kor 7, 29-32-32 ), w którym apostoł stwierdza, że postać tego świata przemija, schodzi ze sceny jak aktor, który już odegrał swą rolę. Na horyzoncie jawi się już Nowy Świat, Królestwo Boga, które zmierza ku nam wielkimi krokami. Ci którzy, żyją w tym świecie, nie powinni zatem traktować go jako jedynej rzeczywistości, której się chwytają, używają do końca i oddają swoje serca. Ich celem jest Nowa Jerozolima, miasto Boże, które już za chwilę pokaże się w Apokalipsie (Ap 19, 7-8). Nad starym miastem tego świata śpiewają swoją pieśń żałobną elegię władcy, kupcy, artyści i żeglarze. Babilon był na swój sposób piękny.

Reklama

Więcej rozważań na temat tego i kolejnych rozdziałów Apokalipsy znajdziesz w “Strasznej książce”>>

 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę