Nasze projekty

Oświęcim: byli więźniowie uczcili pamięć ofiar

Od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Ścianą Straceń przez byłych więźniów obozów na terenie dawnego obozu niemieckiego Auschwitz I rozpoczęły się rocznicowe obchody 71. rocznicy wyzwolenia obozu. Wspólnie z ocalałymi wieniec złożyli w Miejscu Pamięci przedstawiciele Muzeum z dyrektorem Piotrem M.A. Cywińskim.

W ceremonii złożenia kwiatów pod Ścianą Straceń przy Bloku 11, gdzie Niemcy w latach 1941-1944 rozstrzelali tysiące ludzi, uczestniczyło kilkudziesięciu byłych więźniów.

Przed południem byli więźniowie wezmą udział we Mszy św. celebrowanej przez ordynariusza bielsko-żywieckiego bp. Romana Pindla w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Reklama

Jednym z kulminacyjnych momentów obchodów 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady będą modlitwy międzyreligijne i ekumeniczne na terenie dawnego obozu Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince.

Reklama

Temat tegorocznych obchodów to „Powroty”. Odwołuje się on do sytuacji ludzi, którzy po przeżyciu piekła obozowego i Zagłady, starali się na różne sposoby odtworzyć normalne życie. Główne uroczystość odbywać się będą w budynku tzw. „Sauny”, gdzie od końca 1943 roku przyjmowani byli więźniowie do obozu.

W głównych uroczystościach udział wezmą prezydenci Chorwacji i Polski Kolinda Grabar-Kitarović oraz Andrzej Duda. Głos zabiorą m.in. byli więźniowie. Wyznaczone delegacje przejdą pod pomnik ofiar obozu i zapalą tu znicze.

Reklama

Niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez generała majora Fiedora Michajłowicza Krasawina.


rk / Oświęcim

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę