Nasze projekty

Msza św. dziękczynna za św. Stanisława Papczyńskiego

W poniedziałek 6 czerwca kilkaset osób wzięło udział w Mszy św. dziękczynnej za kanonizację założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, św. Stanisława Papczyńskiego w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu. Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Witając zgromadzonych kard. Dziwisz podkreślił, że kanonizacja jest znakiem wielkiej radości dla zgromadzenia marianów. Z kolei bazylika NMP na Zatybrzu jest szczególnym miejscem dziękczynienia za kanonizację wielkiego Polaka, dlatego, że był to kościół tytularny kard. Wyszyńskiego, kard. Glempa, a także kard. Stanisława Hozjusza, który w tejże bazylice jest pochowany – podkreślił metropolita krakowski.

W homilii kard. Dziwisz nazwał św. Stanisława Papczyńskiego „świętym bardzo cierpliwym”, który czekał na wczorajsze wyniesie do chwały ołtarzy ponad trzy wieki. Przypomniał, że w jego beatyfikację i kanonizację zaangażowało się bezpośrednio trzech papieży św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.

Następnie podkreślił, że nowy święty był gorliwym kapłanem, który łączył posługę słowa z posługą sakramentalną oraz z posługą dzieł miłosierdzia. „W tym sensie może być wzorem dla wszystkich kapłanów i przykładem integralnej ewangelizacji, która ma na względzie całego człowieka, jego potrzeby duchowe i doczesne” – zaznaczył metropolita krakowski.

Reklama

Metropolita krakowski przypomniał, że nowy święty „uprzedzając ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, sławił Boga za Jego miłość wobec świata i człowieka i jednocześnie zwracał uwagę na godność człowieka, z losem którego Syn Boży i Syn Maryi utożsamił się do końca i za którego oddał życie”. Następnie metropolita krakowski zaznaczył, że św. Stanisław Papczyński i marianie realizują charyzmat założyciela także poprzez pamięć i modlitwę za zmarłych.

Kardynał zwracając się do marianów zaznaczył, że kanonizacja św. Stanisława Papczyńskiego świadczy o trwałości i aktualności jego charyzmatu, którego są dziedzicami, kustoszami i kontynuatorami. „Kościół potrzebuje waszego świadectwa i waszej służby” – powiedział kaznodzieja i zwrócił uwagę, że Ojciec Stanisław został ogłoszony świętym podczas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. „On sam zostawił nam przykład człowieka i kapłana o wielkim sercu, pochylającego się nad biedą bliźniego, nie pozostającego obojętnym wobec jego losu” – powiedział.

Na zakończenie homilii kard. Dziwisz podziękował marianom za szerzenie kultu Bożego miłosierdzia w wielu krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, w Anglii i w Polsce oraz ich służbę w naszej Ojczyźnie, szczególnie w archidiecezji krakowskiej. Ponadto zaprosił wszystkich do modlitwy w intencji papieża Franciszka oraz Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie.

Reklama

Modlitwa wiernych została odczytana po polsku, angielsku i portugalsku. Dary ofiarne w procesji zaniosła do ołtarza rodzina z Ełku, która doświadczyła cudu – nieoczekiwane ożywienie dziecka w łonie matki, który przyczynił się do beatyfikacji Stanisława Papczyńskiego w 2007 roku w Licheniu.

Wspólnie z kard. Dziwiszem Mszę św. koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, bp Piotr Jarecki z Warszawy, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC, wizytator apostolski dla Białorusinów obrządku bizantyńskiego, ponad stu marianów z całego świata, z przełożonym generalnym ks. Andrzejem Pakułą MIC oraz wielu kapłanów z Rzymu, z diecezji krakowskiej, tarnowskiej i ełckiej.

W uroczystościach brali udział pielgrzymi z Polski, liczna reprezentacja z Podegrodzia, miejsca urodzin nowego świętego, która przybyła w swoich tradycyjnych strojach ludowych, pielgrzymi z Ełku, gdzie dokonały się cuda przed beatyfikacją i kanonizacją oraz mniejsze grupy z mariańskich parafii. Liczną grupę stanowili także czciciele św. Stanisława Papczyńskiego ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Portugalii, Czech, Wielkiej Brytanii, Filipin, Argentyny, Kamerunu i Rwandy. Warto odnotować obecność pielgrzymów z Kazachstanu oraz Indii.

Reklama

W czasie Eucharystii posługiwali mariańscy seminarzyści z Kamerunu, Rwandy, Brazylii i Stanów Zjednoczonych. Oprawę muzyczną zapewnił chór z parafii NMP Matki Miłosierdzia w Warszawie.

Na zakończenie Mszy św. sekretarz stanu – szef gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odczytał list do marianów od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym to wyraził wdzięczność za wspólną modlitwę podczas kanonizacji, życzył, aby w tym szczególnym momencie w historii Zgromadzenia Bóg zesłał wiele łask Bożych. Ponadto podkreślił, że św. Stanisław Papczyński jest rozpoznawany jako szczególny patron nienarodzonych i obrońców życia.

Przed błogosławieństwem końcowym Przełożony Generalny Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Andrzej Pakuła MIC podziękował wszystkim czcicielom św. Stanisława Papczyńskiego z całego świata za wspólne przeżywanie jego kanonizacji. W sposób szczególny kard. Dziwiszowi za przewodniczenie Eucharystii, a kard. Stanisławowi Ryłce, za przyjęcie zaproszenia do przewodniczenia ogólnopolskiemu dziękczynieniu za kanonizację, które odbędzie się w 10 września br. w Licheniu. Kard. Dziwisz otrzymał od Ojca Generała ręcznie malowany obraz nowego świętego.


xlw (KAI Rzym) / Rzym

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę