Nasze projekty

Miłosierna 14. Supermoc #8. Od Logosu do czynu

„Kierowniku! Złotóweczkę na bułeczkę?”. Taki tekst serwowany jest wielu z nas na ulicach czy dworcach, zwłaszcza, gdy śpieszymy się i nie mamy czasu na żadną refleksję. Często wielu „filozofów ulicznych” ze szczerością przyznaje, iż to „chmielowy nektar” jest tym, czego potrzebują. Wówczas z uwagi na to, że mamy węża w kieszeni lub po prostu jesteśmy oszczędni i ostrożni, proponujemy kupno jedzenia. Jest to skuteczna forma weryfikacji ich zamiarów.

Reklama

Problem głodu na świecie? No coś ty!

Czy nakarmienie kogoś głodnego ma jakieś szersze znaczenie niż tylko podzielenie się bułką z bezdomnym na dworcu? Wiadomo przecież, że przede wszystkim dbamy o siebie, a potem o bliźnich. Kiedy oglądałem w Święta serwisy informacyjne, w kilku reportażach zaskoczył mnie fakt, że tak wiele jedzenia jest przez nas i wiele firm wyrzucanych do śmieci. O ile firm zbytnio nie rozruszamy, to możemy wiele z naszego menu ofiarować głodującym.

Reklama

Zacznij od siebie

Zawsze warto sprawdzić czy nie marnuje się jedzenia, czy nie kupuje się za dużo. Trzeba spojrzeć we właściwy sposób na swoje odżywianie: czy jem zdrowo i w odpowiednich ilościach? Może nie jest przypadkiem, że w bogatych społeczeństwach więcej jest ludzi z nadwagą niż ludzi głodnych i niedożywionych? Czy moi bliscy, za których odpowiadam,są zdrowo i rozsądnie żywieni?W opowieściach jednej z sybirackich rodzin usłyszałem o tym, jak wychudzone i głodne dzieci żołnierza Armii Andersa były instruowane przez swego ojca, by darowane na Bliskim Wschodzie miski ryżu jeść powolutku i w małych ilościach pomimo odczuwalnego głodu, żeby z zapchania się jedzeniem nie umrzeć.

Reklama

Wspieraj innych

Warto wspierać inicjatywy, choćby facebookowe, mające na celu wspieranie banków żywności, stowarzyszeń czy charytatywne pospolite ruszenia, które karmią biednych, bezdomnych. Przy okazji wygoogluj na przykład dane Eurostatu. Zobacz, ile osób głoduje na świecie, ile milionów ton żywności marnuje się rocznie. Czasem wystarczy, że przynajmniej raz na tydzień, że to Ty zrobisz małżonkowi czy rodzicowi, kumplowi z pracy czy szkoły, któremu się nie przelewa, kanapki do pracy czy do szkoły. Ale nawet nie po to, by mu się odpłacić za to, że kiedyś w czymś Ci pomógł. Czasem zrób siatkę kanapek, przejdź się po parku i daj tym, którym potrzebna jest pomoc.

Reklama

flour-759920_1920

Paella na ulicach

Pośród wielości metod pomocy głodującym, których nie brakuje na świecie, hitem jest dla mnie gotowanie na ulicach Barcelony resztek jedzenia, z których wyczarowuje się całkiem znośny, smaczny i zdrowy posiłek, który rozpromienia piękne choć smutne twarze wykluczonych i odrzuconych. A kiedy tam pojedziesz i zobaczysz to dobro, które jest w tych średnio wierzących Hiszpanach, to nawet Twoje katolickie polskie serce zyskuje moc.

Prosto z groty

Jaki mesydż płynie z uobecnianej liturgicznie groty betlejemskiej? Tak jak Bóg przechodzi od Logosu do czynu, tak i my powinniśmy ten wzorzec przyjąć. Wcielić słowa w czyn. Niech Chrystus będzie obecny nie tylko w naszych słowach, lecz przede wszystkim w nas czyniących górę dobra. Bo jeśli chcesz pomóc ogarnąć się komuś odrzuconemu, to warto go najpierw zapytać: „Czy jesteś głodny? A może chcesz coś zjeść?”. Bo tak naprawdę dzielenie posiłku z innymi sprawia, że czujesz i budujesz więź z innymi.

Trening #8

Dzisiaj zadanie trochę innego rodzaju. Na pewno dobrze znasz tekst, który mówi o tym, że „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1,14). Tym razem chcielibyśmy żebyś poświęcił 15 minut na rozważenie, co to zdanie znaczy dla Ciebie. Jakie znaczenie ma to, że Chrystus stał się jednym z nas? I w jaki sposób ustawia to relację do innych osób? Jeśli On, Bóg, przyjął ludzkie ciało, przez co się uniżył, to jaki mam być ja, żeby pokazać, że mam takiego Boga? A jak masz więcej czasu niż 15 minut, które możesz poświęcić na czytanie Pisma Świętego, to dzisiaj zastanów się nad całym prologiem Ewangelii wg św. Jana (J 1, 1-18).


Jan Wółkowski, doktorant I roku na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę