Nasze projekty

Biskupi Skandynawii: adhortacja pomocą w ewangelizacji

Przewodniczący Konferencji Biskupów Skandynawskich, bp Czesław Kozon uważa, że postsynodalna adhortacja papieża Franciszka "Amoris Laetitia" stanowi ważny wkład w głoszenie wiary rodzinom w krajach skandynawskich. "Papieski dokument otwiera możliwości dialogu, zwłaszcza w silnie zsekularyzowanych krajach północnej Europy" - stwierdził bp Kozon na zakończenie wiosennego zebrania episkopatu Skandynawii, które obradowało w opactwie augustianów w Klosterneuburg koło Wiednia.

Reklama

Bp Kozon z zadowoleniem podkreślił, że papież nie wyłącza takich tematów, jak sytuacja osób rozwiedzionych żyjących w drugich związkach, jak planowanie rodziny, czy stosunek do homoseksualistów, ale podchodzi do nich otwarcie i w postawie prawdziwego pasterza. „Fakt, że Franciszek zdecydowanie uważa małżeństwo jako jedyny ważny związek kobiety i mężczyzny, ma wielkie znaczenie zwłaszcza w krajach północnych” – zaznaczył.

Nawiązując do zapowiedzianej na 31 października wizyty papieża Franciszka w szwedzkim Lundzie biskupi skandynawscy poinformowali, że tego dnia odbędzie się wielkie nabożeństwo ekumeniczne, które szwedzka telewizja będzie transmitowała na żywo. Na wrzesień biskupi zapowiedzieli list pasterski, w którym wyrażą uznanie dla stosunków ekumenicznych. Franciszek przybędzie 31 października w Lund, by wraz z czołowymi przedstawicielami Światowej Federacji Luterańskiej uczcić 500. rocznicę rozpoczęcia reformacji.

Konferencja Biskupów Skandynawii obradowała w Klosterneuburgu od 4 do 9 kwietnia. W jej skład wchodzą biskupi Oslo, Trondheim, Tromsö, Kopenhagi, Helsinek, Sztokholmu i Reykjaviku oraz kilku emerytowanych biskupów z Norwegii. Zadaniem episkopatu skandynawskiego jest m.in. koordynacja pracy diecezji, w których żyje ogółem 340 tys. katolików (wśród nich wielu migrantów) oraz utrzymywanie kontaktu z Kościołem katolickim w Europie i na świecie. Katolicy w społeczeństwach tych krajów stanowią od 0,25 do 3,6 procent ogółu ludności.

Reklama

Przewodniczącym Skandynawskiej Konferencji Biskupiej jest od 2015 roku Czesław Kozon, od 20 lat biskup Kopenhagi, a sekretarzem generalnym – niemiecka zakonnica Anna Mirijam Kaschner. Oficjalnym językiem Konferencji jest niemiecki. Biskupi wiele swoich konferencji odbywają w krajach niemieckojęzycznych.


ts (KAI) / Wiedeń

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę