Nasze projekty
Fot. Materiał prasowy

Targ Zamknięty. Nowe rekolekcje o. Szustaka

Nie chcę być Hiobem. Dobry Boże, niech mnie nie spotkają takie nieszczęścia. Czym Ci zawiniłem, że je dopuszczasz?

Reklama

Czytanie starotestamentalnej Księgi Hioba wywołuje różnorakie uczucia. Może pojawić się w nas lęk przed cierpieniem i utratą wszystkiego, co czyni nasze ziemskie życie po ludzku szczęśliwym. Może jest to fałszywe poczucie pewności, że nic nam nie grozi, ponieważ pozabezpieczaliśmy się na wypadek wszelkich potencjalnych wypadków losu. Taki oddech ulgi i cicha nadzieja, że wiodąc nasze spokojne życie unikniemy „hiobowej” historii.

Zakaz handlu z Bogiem

Reklama

Z takiej postawy może wypływać następująca modlitwa: „Panie Boże, ja będę się do Ciebie codziennie modlił i przestrzegał Twoich przykazań, a Ty w zamian nigdy, przenigdy nie dopuścisz do mnie niczego złego”. Tu właśnie zaczyna się targ, handlowanie, kupczenie z Wszechmogącym Stwórcą, zmienianie Dobrego Boga w boga, kapryśnego władcę, w którego łaski staramy się za wszelką cenę wkupić.

Do porzucenia handlu z Bogiem zaprasza dzisiaj ojciec Adam Szustak. Czyni to w swoich najnowszych rekolekcjach, zatytułowanych „Targ Zamknięty”. – O tym, żeby powiedzieć konferencję o Księdze Hioba myślałem już od 6 lat, ale miałem wrażenie, że nie wiem o czym tu trzeba powiedzieć. Niemal każdy uważa, że jest to część Biblii najbardziej poświęcona temu, co to znaczy i dlaczego tak się dzieje, że ludzie cierpią i jaka jest na to odpowiedź Boga. Ja natomiast, od samego początku, miałem przekonanie, że ta księga nie jest o tym, choć również stawia te pytania, ale nie to jest jej głównym tematem – opisuje znany dominikanin we fragmencie „Targu Zamkniętego”.

Reklama

Za zło kara, za dobro nagroda

Na tej zasadzie opierali swoją relację z Bogiem starotestamentalni żydzi. Wydaje się ona prosta – kusząco prosta, dopasowana do logiki ludzkiego myślenia. Tyle że Bóg i Jego obdarowywanie Łaską zupełnie do tej zasady nie przystają, o czym przekonuje ojciec Szustak w swoich rekolekcjach.

Reklama

Przesłuchanie „Targu Zamkniętego” (audiobook dostępny w Dobroci.pl) pomaga jeszcze raz spojrzeć na losy Hioba, które od czasu lekcji języka polskiego w szkole średniej kojarzą się nam przeważnie z cierpieniem i dopustem Bożym. Co więcej, podążając za opowieścią ojca Adama Szustaka w Księdze Hioba możemy odkryć zupełnie inną prawdę o Bogu. Prawdę, która daje nam największy prezent – wolność.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę