Nasze projekty

Papież przypomniał 30. rocznicę katastrofy czarnobylskiej

Pozdrawiam pielgrzymów przybyłych z Ukrainy i Białorusi, przybyłych tu w związku z konferencją międzynarodową w 30. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie – powiedział Franciszek na zakończenie audiencji ogólnej 20 kwietnia. I dodał: “Odmawiając raz jeszcze modlitwę za ofiary tej katastrofy, wyrażamy nasze uznanie ratownikom i wdzięczność za wszystkie inicjatywy, przez które próbuje się złagodzić cierpienia i szkody”.

W związku ze wspomnianą rocznicą w dzisiejszej audiencji wzięła udział grupa ratowników i duchownych z Ukrainy. Z tej samej okazji w dniach 19-22 kwietnia w Rzymie odbywa się konferencja międzynarodowa, zorganizowana przez międzynarodowe Dzieło Spotkań i Kształcenia (IBB) w Dortmundzie. Uzasadniając tę inicjatywę napisano, że ok. 50 osób, uczestniczących w tej konferencji “pragnie zaapelować, aby nie wypierano ze świadomości i nie zapominano o atomowej katastrofie z 26 kwietnia 1986 r. i jej następstwach”. Oprócz udziału w dzisiejszej audiencji ogólnej będą się one modlić w upamiętniającym ofiary katastrofy nabożeństwie ekumenicznym w bazylice Matki Bożej Większej 20 bm.

W delegacji znaleźli się m.in. abp Tadeusz Kondrusiewicz – metropolita mińsko-mohylewski z Białorusi, abp Mieczysław Mokrzycki – łaciński metropolita lwowski z Ukrainy oraz wysocy rangą przedstawiciele Kościoła ewangelicko-luterańskiego. Przybędzie także liczna grupa osób z Ukrainy i Białorusi, które brały udział w likwidowaniu skutków katastrofy, reprezentująca w sumie 850 tys. pomocników, lekarzy, sanitariuszy, wojskowych oraz strażaków, którzy brali udział w akcji ratowniczej i usuwaniu skutków promieniotwórczych. Ok. 300 tys. z nich pochodziło z Białorusi i Ukrainy, dalszych 250 tys. z Rosji i innych krajów byłego Związku Radzieckiego. Ponadto delegaci reprezentują ok. 100 tys. ludzi, których katastrofa bezpośrednio dotknęła.

Podróż odbywa się w ramach europejskiego tygodnia “Dla przyszłości po Czarnobylu i Fukushimie”, zorganizowanego przez IBB, biuro ds. ochrony środowiska Kościoła greckokatolickiego, a sponsorowanego przez Dzieło pomocy katolików niemieckich dla Europy Wschodniej „Renovabis”. Ekumeniczna organizacja IBB powstała 30 lat temu i kieruje się hasłem: „Ponad granicami”.

Reklama

26 kwietnia 1986 doszło do wybuchu reaktora nr 4 w elektrowni atomowej Czernobyl koło Prypeci na Ukrainie. Eksplozja i jej skutki równały się sile 100 bomb zrzuconych na Hiroszimę w 1945. Była to największa katastrofa w dziejach energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Nadal nie jest znana dokładna liczba jej ofiar. Oficjalnie mówi się o ponad 30 śmiertelnych ofiarach wybuchu, ale poszkodowanych jest znacznie więcej. Szacuje się, że spośród ok. 600 tys. osób, które zajmowały się likwidacją skutków, ponad 180 tys. już zmarło w wyniku napromieniowania.


tom, kg (KAI) / Watykan

wklejka2016kwiecien

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę