Nasze projekty
fot. ks. Krzysztof Dukielski/Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży

ŚDM: problemy wizowe i fundusz solidarnościowy

Procedury wizowe i płatności, w tym także te na rzecz funduszu solidarnościowego, wywołały największą dyskusję wśród delegatów episkopatów i wspólnot przygotowujących grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w czasie II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM, które odbywa się w Wadowicach.

Reklama

W sesji popołudniowej pierwszego dnia II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Kraków 2016, które odbywa się w Wadowicach przedstawiciele poszczególnych departamentów Komitetu Organizacyjnego omawiali kolejne zagadnienia: rejestrację grup i wolontariuszy, pakiety pielgrzyma, procedury wizowe i płatności, w tym także te na rzecz funduszu solidarnościowego.

Leszek Rowicki z departamentu konsularnego przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych opowiedział delegatom o procedurach wizowych obowiązujących w strefie Schengen a następnie odpowiadał na liczne pytania.

Niebawem powstanie kompletna lista polskich placówek konsularnych, które mogą wydawać wizy, a także placówek innych państw, które reprezentują Polskę. Wynika to z faktu, że nie we wszystkich krajach, z których młodzież chce przyjechać na ŚDM w 2016 roku są polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne – wówczas najłatwiej o wizę starać się w placówce innych państw należących do strefy Schengen.

Reklama

Leszek Rowicki zapowiedział też, że powstaną mobilne jednostki konsularne tam, gdzie liczba zgłoszonych pielgrzymów jest na tyle wysoka, że przekracza to możliwości aktualnych służb dyplomatycznych naszego kraju albo państw, które reprezentują Polskę w danym regionie. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia np. w Republice Dominikańskiej, gdzie liczba już zgłoszonych uczestników przekroczyła 6 tys. osób.

Poważną trudność zasygnalizowali delegaci z Iraku czy Libanu, z którego na ŚDM chciałoby przyjechać wielu syryjskich uchodźców. Ich państwa nie wydają wiz do strefy Schengen, bo obawiają się, że Irakijczycy i Syryjczycy nie będą chcieli wrócić do swoich krajów.

Wiele entuzjazmu wśród delegatów wzbudziły deklaracje o dodatkowych wpłatach na tzw. fundusz solidarnościowy, który w podstawowej opcji wynosi 10 euro. Przypomnijmy, że uzyskane w ten sposób środki przeznaczone są na program pomocowy dla uczestników z krajów uboższych. – To jest dla nas wielki dar. Traktujemy to jako wielki dar miłosierdzia, dar Jana Pawła II. Ale także dar na Rok Miłosierdzia, w którym papież mówi o konkretnych uczynkach miłosierdzia – komentuje ks. Andrzej Wołpiuk.

Reklama

Koordynator departamentu rejestracji i przyjęcia pielgrzymów Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 dodaje, że za sugestią episkopatów tzw. bogatszych krajów, odblokowano możliwość większych wpłat na fundusz solidarnościowy. Fakt ten spotkał się z radością i aprobatą delegatów krajowych obradujących w Wadowicach. Jak się okazuje, wpłat na fundusz solidarnościowy chcą dokonywać osoby czy całe grupy (np. z Niemiec czy USA), które niekoniecznie wybierają się na ŚDM.

Blisko 300 osób z 6 kontynentów bierze udział w II Międzynarodowym Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM Kraków 2016, które od 25 do 29 listopada odbywa się w Małopolsce. Przedstawiciele ponad stu konferencji episkopatów i blisko pięćdziesięciu międzynarodowych wspólnot i ruchów na prawie papieskim przygotowujących grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 we czwartek i piątek obradują w Wadowicach.


pra / Wadowice

Reklama

plaster grafika promująca

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę