Nasze projekty

7 faktów, które musisz znać przed majówką

Napoleon Bonaparte, pan Maleńczuk i cały poczet papieży – sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o nabożeństwie majowym.

Reklama
7 faktów, które musisz znać przed majówką
Alfons X Mądry

1. KRÓL KASTYLII I PAN MALEŃCZUK

 

 

Reklama

Inicjatorem majowych nabożeństw ku czci Najświętszej Marii Panny jest król hiszpański Alfons X Mądry, syn Ferdynanda III Świętego. Władca często brał udział w wieczornej modlitwie przy figurze Matki Bożej, co więcej, zasłynął jako autor 450 cantigas, czyli pieśni maryjnych. Najpopularniejszym wykonawcą tych pieśni w Polsce jest Maciej Maleńczuk.

 

Maciej Maleńczuk – Madre De Deus (Cantiga 422)

Reklama
7 faktów, które musisz znać przed majówką
„Portret papieża Grzegorza XIII”, Lavinia Fontana

2. KALENDARZ I REFORMACJA

 

 

Reklama

Po raz pierwszy maj został nazwany „miesiącem Maryi” w 1549 w Niemczech, w będącej odpowiedzią na Reformację książeczce o znamiennym tytule – „Maj duchowy”. Aby nie powodować dodatkowych niejasności co do tego, kiedy jest maj, 33 lata później papież Grzegorz VIII wprowadził reformę kalendarza.

7 faktów, które musisz znać przed majówką
„Maryja w kwietnym wieńcu”, Peter Paul Rubens, 1619 r.

3. KRÓLOWA ANIOŁÓW

 

 

Uczeń znanych mistyków, błogosławiony Heinrich Seuse, jeszcze jako chłopiec zwykł robić z kwiatów wieńce i wkładać je figurze Matki Bożej na głowę. Podobno Maryja miała go za to nagrodzić swoją wizytą w otoczeniu aniołów. M.in. ze względu na ten świątobliwy przykład, nowicjusze dominikańscy we Fiesole gromadzili się w maju w XVII wieku przed wizerunkiem Najświętszej Maryi, czcząc ją nie tylko muzyką i śpiewem, ale i składaniem duchowych wyrzeczeń.

7 faktów, które musisz znać przed majówką
„Tryumf imienia Jezus”, Giovanni Battista Gaulli, fresk w kościele Il Gesù w Rzymie

4. KASACJA JEZUITÓW

 

 

Największy apostoł nabożeństw majowych, jezuita o. Muzzarelli, propagował ideę majówek w czasie, gdy zakon jezuitów zniesiony przez papieża Klemensa XIV w 1773 roku – formalnie nie istniał. Nie przeszkodziło to jednak Muzzarelliemu, aby wydać broszurkę i rozesłać ją do wszystkich biskupów Italii, a w słynnym rzymskim kościele Il Gesù systematycznie odprawiać wieczorne nabożeństwa.

7 faktów, które musisz znać przed majówką
„Portret Napoleona Bonaparte”, Jacques-Louis David, 1812 r.

5. GENERAŁ BONAPARTE

 

 

Co Napoleon Bonaparte ma wspólnego z nabożeństwem majowym? Ano, bardzo wiele. Podróżując przez Europę w celu koronacji władcy, papież Pius VII zatrzymał się bowiem w Paryżu, gdzie po raz pierwszy wziął udział w majówce. Będąc pod urokiem modlitw, obdarzył nabożeństwo licznymi odpustami, w tym odpustem zupełnym.

7 faktów, które musisz znać przed majówką
Pius IX

6. MIĘDZY DOGMATAMI

 

 

W czasie swojego pontyfikatu Pius IX nie tylko ogłosił dogmat o nieomylności papieża i dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, ale postanowił zająć się ostatecznym uporządkowaniem kwestii majówek. Polecił odprawiać je zawsze z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i wzbogacił o Litanię Loretańską, a także przewidział dla fanów nabożeństw majowych – dalsze odpusty.

7 faktów, które musisz znać przed majówką

7. TO BYŁ MAJ?

 


Choć zasadniczo i nazwa i idea wskazują na to, że nabożeństwa majowe powinny być odprawiane w maju, w niektórych regionach Polski (zwłaszcza na wschodzie, a także na Dolnym Śląsku) majówki odprawiane są także w czerwcu (nawet do trzeciej niedzieli) oraz zupełne kuriozum – we wrześniu. Wszak tytuł Królowej Polski, zobowiązuje poddanych do działania. 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę