Nasze projekty

Święty Franciszek z Asyżu. Biedaczyna, który odkurzył Kościół

Syn kupca, król młodzieży asyskiej, awanturnik, aspirujący do stanu szlacheckiego, który potem zgodnie z poleceniem Chrystusa naprawiał Kościół, żył w ubóstwie i próbował nawracać muzułmańskich władców. Założyciel jednego z najbardziej znanych zakonów, twórca idei szopki bożonarodzeniowej, poeta i mistyk, który aż po dziś dzień nie wystygł. Dziś w liturgii wspominamy św. Franciszka z Asyżu.

Reklama

W Asyżu, gdzie się urodził, był powszechnie znany i lubiany. Jak nie lubić bogatego imprezowicza, który ubiera się jak należy, chodzi zawsze uśmiechnięty i wydaje świetne uczty? W tym celu Franciszek udał się na dwie wojny, jednak nie zdobył upragnionych rycerskich ostróg. W czasie drugiej wyprawy, pod sztandarem papieskim, Franciszek doznał wizji, która sprawiła, że zrezygnował z wojaczki.

 

Przełomem była modlitwa w kościółku świętego Damiana i otrzymana tam wizja. Franciszek wziął się za odbudowę kościółka, na ten cel „pożyczając” i sprzedając sukna ze sklepu ojca. Ten nie był zachwycony. W obecności biskupa wydziedziczył syna, ten zaś przyjął to z pokorą – zdjął z siebie wszystko, co otrzymał od ojca (czyli wszystko, co miał) i powierzył się opiece Ojca Niebieskiego.  Odtąd Biedaczyna Boży naprawiał okoliczne Kościoły, głosił pokutę i ubóstwo.

Reklama

[the_ad id=”103214″]

W końcu napisał Regułę braci mniejszych, jak nazywano jego towarzyszy. Zatwierdził ją papież Innocenty III, natchniony snem, w którym Franciszek podtrzymywał walącą się bazylikę na Lateranie. A wcześniej miał zamiar wykląć biedaczynę, niepasującego do pełnego przepychu Kościoła.

 

Reklama

Franciszek także podróżował, m.in. do Ziemi Świętej. W Egipcie trafił przed oblicze szejka Al-Kamila, któremu zaproponował chrzest. Wiarygodność Ewangelii miał potwierdzić konkurs między Biedaczyną a derwiszami. Ci drudzy jednak nie mieli szczegolnej ochoty spacerować po ogniu.

 

Szejk jednak był pod wrażeniem. Pozwolił Franciszkowi podróżować po Ziemi Świętej bez przeszkód. Gdy wrócił, kontynuował nauczanie, otrzymał także  dar stygmatów. W Greccio wystawił pierwszą w historii szopkę bożonarodzeniową.

Reklama

[the_ad id=”103214″]

Franciszek zmarł w roku 1226, zostawiając po sobie nie tylko Pieśń Słoneczną, ale przede wszystkim dwa zakony: franciszkanów i klaryski, które odkurzyły dla Kościoła ideały ubóstwa i pokuty.

(Kolejność wg wspomnień liturgicznych września i października)


1. Święty Grzegorz I Wielki – 3 IX



2. Święty Jan Chryzostom – 13 IX



3. Święty Robert Bellarmin – 17 IX



4. Święty Hieronim – 30 IX



5. Święty Franciszek z Asyżu – 4 X



6. Święta Teresa z Avila – 15 X



7. Święty Ignacy Antiocheński – 17 X



[the_ad id=”103640″]

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę