Nasze projekty

Częstochowa: tona bigosu dla pielgrzymów

Pallotyni z częstochowskiej Doliny Miłosierdzia zaczynają już od dzisiaj gościć grupy przybywające do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Zakonnicy przygotowują ponad 100 kg bigosu na każdy dzień. Daje to w sumie prawie tonę ciepłego posiłku

Reklama

W przygotowywaniu i rozdysponowaniu ok. 500 porcji dziennie pomagać będą wolontariusze z Fundacji Ufam Tobie działającej przy tamtejszej parafii.

„Jesteśmy Archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i zarazem kościołem, w którym znajduje się brama miłosierdzia. Z racji ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia, jesteśmy przekonani, że wielu zagranicznych gości będzie chciało nawiedzić naszą świątynię” – tłumaczy ks. Andrzej Partika.

Reklama

Proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego dodaje równocześnie, że oprócz opieki duchowej, którą pallotyni w tych dniach otoczą pielgrzymów, nie może zabraknąć także wzmocnienia sił fizycznych: „Pragniemy, by młodzi z całego świata, poznali naszą polską gościnność i nasze potrawy regionalne”.

Reklama

Oprócz pielgrzymów indywidualnych, bądź przybywających w małych grupach, których zakonnicy serdecznie zapraszają, w Dolinie Miłosierdzia swoją obecność zapowiedziały kilkusetosobowe grupy z Serbii, Francji, Singapuru, Włoch czy Holandii.

„Niektórzy z nich u nas nocują, inni przybywają na Eucharystię, a jeszcze inni na adorację bądź konferencję” – wyjaśnia ks. Partika pytany o to, w jaki sposób uda się przyjąć tak wielu pielgrzymów jednocześnie.

Reklama

Na ulotkach informacyjnych, które otrzymają młodzi rozlokowani w poszczególnych rejonach archidiecezji częstochowskiej, czytamy, że każdy z przybyłych otrzyma specjalną niespodziankę od św. siostry Faustyny, a także będzie miał okazję do zaprezentowania swoich talentów. „Przy ołtarzu polowym czekać będą instrumenty muzyczne. Przyjdź i zagraj na cześć Pana!” – brzmi zachęta.

Dolina Miłosierdzia usytuowana jest u zachodnich podnóży Jasnej Góry. W 1947 r. księża pallotyni, którzy przejęli opiekę nad tym miejscem, rozpoczęli na miejscu starej cegielni budowę domu i kaplicy, w której głównym ołtarzu umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według wizji św. Faustyny przez Adolfa Hyłę. Zabudowania te poświęcił w 1949 r. bp Teodor Kubina, pierwszy ordynariusz diecezji częstochowskiej.

Od tamtego czasu nieprzerwalnie w tym miejscu, zwanym Doliną Miłosierdzia, trwa kult związany z objawieniami św. Siostry Faustyny. Oficjalnie parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego została ustanowiona w 1960 r. jako jedna z pierwszych w skali świata pod takim wezwaniem.

Należy wspomnieć, że w klasztorze częstochowskim przez wiele lat mieszkał ks. Edmund Boniewicz – spowiednik kard. Stefana Wyszyńskiego i znana postać częstochowskiego duchowieństwa i pierwszy proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego. Do Doliny przybywał także ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. s. Faustyny Kowalskiej i Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński.

Obecnie do Sanktuarium przybywają pielgrzymi z Polski i świata. Wypraszają oni w tym miejscu wiele łask i cudów. Potwierdzają to liczne wota umieszczone przy obrazie Jezusa Miłosiernego, które pątnicy składają w dowód wdzięczności.


jk / Częstochowa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę